Вучевић: Боримо се за опстанак нашег народа на КиМ
Потпредседник Владе Републике Србије и министар одбране Милош Вучевић рекао је за РТС да се догађа ерозија одбрамбеног система и да Република Србија годишње изгуби 60.000 оних који излазе због година живота и старости из резервног састава војске, а добије само 1.500 нових припадника.
Питање је која држава то може да издржи, рекао је министар Вучевић и истакао да враћање војног рока није у вези са дешавањима на Косову и Метохији.
Коментаришући најновије одлуке Приштине, министар Вучевић рекао је да морамо погледати цео пакет мера које спроводи Приштина.
"Стварају се немогући услови на Косову и Метохији од упада у институције, киднаповања, хапшења, па све до тога да се хапсе здравствени радници и онемогућава се елементарно пружање здравствене помоћи српском народу на Косову и Метохији", рекао је министар Вучевић.
Према речима министра Вучевић, ту се може додати и напад на економску безбедност, укидање платног промета у динарима што је Куртијева порука Србима да немају шта да траже на Косову и Метохији.
Истакао је да је Београд у сталним дипломатским активностима, да је касно синоћ одржан састанак са Квинтом, а да се данас настављају разговори.
"Не остаје ништа друго него да се боримо за опстанак нашег народа на Косову и Метохији. Наше црвене линије су исте, и волео бих да их никада не пређу. Боље да се воде разговори, да се политички траже решење, него да се укључи други део државе у решавању проблема", рекао је министар Вучевић.
Додаје да је неопходно показати мудрост и напоменуо да Албанци праве историјску грешку са иживљавањем над српским народом.
"Њихов циљ је да нема Срба или да буду миноирна група да морате да узмете лупу да их нађете. Сада нема амбуланте јер сад је та амбуланта ваљда "терористичка ћелија", или је динар највећи проблем, као да не постоје други проблеми", рекао је министар Вучевић.
За разумевање ситуације, рекао је министар Вучевић, мора се погледати цео пакет Приштине.
На питање да ли ће Курти сносити последице за понашање, министар Вучевић је рекао да треба да видимо каква ће бити реакција међународне заједнице и да охрабрују изјаве званичника САД.
"Ајде да чујемо шта ће председник у наредних дан, два рећи. Моја молба је да покажемо солидарности и мало мудре тишине док се држава бори за неке ствари", рекао је министар Вучевић и истиче да ћемо конкретне ствари чути од председника.
Истиче да је он песимиста да ће међународна заједница успети да убеди Куртија.
"Србија је посвећена дијалогу, Србија побеђује у миру, Србија се развија у миру", рекао је министар Вучевић.
Осврнуо се на инисијативу за враћање војног рока и рекао да грађани треба да буду поносни на своју државу шта је урадила, јер оно што сада имамо то није више иста војска као од пре 10 година, али остаје питање како да попунимо све јединице.
Како је рекао, након 13 година од суспензије војног рока након анализе изнели смо аргументе зашто треба вратити војну обавезно.
"Враћање војног рока није везано са дешавањима на Косову и Метохији. Имамо ерозију одбрамбенбеног система Републике Србије, годишње изгубимо 60.000 оних који излазе из резервног састава војске због година и старости, а имамо свега 1.500 нових припадника. Питање је која држава може то да издржи“, рекао је министар Вучевић.
Министар Вучевић није хтео да спекулише о новим кадровским решењима и рекао да ће се о томе више говорити после конституисања Скупштине.
Извор: РТС 1