
Вучевић: Верујем да ћемо сачувати економску стабилност државе
Председник Владе Републике Србије у оставци Милош Вучевић рекао је данас, после Социјално-економског савета, да је на седници тог тела указао на проблематичну појаву, као што се сада дешава у просвети, да неко, након постигнутог споразума и добрих резултата репрезентативних синдиката, покушава то да поништи и представи репрезентативне синдикалне представнике као некога ко је нелегитиман.
"Имате данас покушаје да неке школе, супротно закону, не раде или да представнике синдиката прогласе издајницима или већ не знам каквим ружним квалификацијама, иако су урадили нешто што нико у просвети није сањао да ће остварити у смислу добрих резултата", рекао је Вучевић.
Истакао је да је то изазов са којим се суочавамо у свеопштој клими политизације свега онога што нам се дешава и да морамо да имамо одговор.
"Наставићемо да водимо, понављам, дијалог, да водимо разговоре са свима, између сва три учесника Социјално-економског савета и синдиката, односно запослених, послодаваца и државе, и верујем да ћемо чувати и економску и социјалну стабилност државе", поручио је Вучевић.
Нагласио је да покушавају представнике репрезентативних синдиката и након добрих резултата у разговорима са послодавцима, као и са државом, да их представе као некога ко је урадио нешто што је супротно интересу запослених.
"Напротив, ако они доносе фантастичне резултате и веће примања, веће зараде, коефицијенте, питање боловања, питање регреса, свих оних бонуса које могу да се дефинишу кроз колективне уговоре, неко покушава да делегитимизује синдикате и да поништи све оно што се постигне кроз социјално-економски дијалог, а то се ради искључиво због политичких разлога. И најеклатантнији пример вам је просвета. Да су четири репрезентативна синдиката донела фантастичан резултат за запослене у просвети", навео је Вучевић.
Каже да је било пуно тачака на дневном реду данашње седнице СЕС-а и да је главни закључак да ће бити настављен социјално-економски дијалог све три стране - запослених, послодаваца и државе.
"Направили смо један кратак, али и садржајан резиме по погледу оних ствари које смо радили у претходна два месеца. Пре свега у области просвете, јер ту је дошло до озбиљног прекида у социјално-економској дијалогу са репрезентативним синдикатима, потписали нови посебан колективни уговор пре истека важећег и постигли смо споразум о имплементацији ранијих договора између владе и синдиката у просвети и сада већ веома близу надомак заједничког циља које смо дефинисали у смислу материјално-економског положаја запослених у просвети, укупног положаја", рекао је Вучевић.
Истакао је да је направљен озбиљан напредак у разговору са запосленима у социјалној заштити.
"После дугог времена отворили смо питање запослених у култури, које се тиче њихових примања и зарада запослених у области културе, али истовремено смо имали разговоре са синдикатима у Пошти, ЕПС-у, Електродистрибуцији. Значи, на различитим пољима смо били активни у том дијалогу, у том разговору и захвалан сам свима који су показали да су конструктивна страна", нагласио је Вучевић.
Сваки дан блокада и штрајкова нас економски много кошта
Вучевић је изјавио да Србију економски много кошта сваки дан нерада, блокада, штрајкова и заустављања саобраћаја који се дешавају у земљи и да то, како је навео, није добра позивница за инвеститоре који желе да инвестирају у Србију.
"Ми смо имали најлошији јануар, у не знам колико последњих година, што се тиче економских резултата. Када неко прича да ће у Србији да почне грађански рат, када неко у Србији прича да ће спровести револуцију, када неко у Србији каже да ће блокирати путеве, ауто-путеве, мостове, то свакако није добра позивница за инвеститоре", рекао је Вучевић после седнице Социјално-економског савета.
Додао је да таква ситуација није добра позивница за инвеститоре и привреднике, домаће и стране, да виде 2025. годину као годину када треба да прошире своје капацитете и да још више инвестирају и отварају нова радна места у Србији.
"Све ово што нам се дешава, сваки сат, сваки дан блокада и заустављања живота у Србији нас економски кошта", рекао је Вучевић.
Како је оценио, то није питање политичких странака или популарности, већ је питање живота за све грађане Србије.
"Надам се да су сви свесни тога, да су запослени свесни тога, надам се да су послодавци свесни тога, сигурно да су и пензионери свесни тога. Све ово што нам се ради оставља озбиљне економске последице, негативне економске последице на нашу државу. И верујем да ћемо што пре изаћи из ове ситуације и да се политика врати тамо где је место, у парламент, у дебате, у медије, да се студенти врате својим обавезама студирања, професори да предају, ђаци да се врате у школу и да наставимо економски развој", рекао је Вучевић.
Како је навео, не можемо боље живети "кроз блокаде и заустављање живота у Србији".
Извор: Танјуг