Вести

Брнабић: Блокаде увеле политику и у основне школе и вртиће

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да очекује да ће почетком јуна бити одржана седница парламента на којој ће бити расправљано о три медијска закона, као и о предлогу Закона о алиментационом фонду.

Брнабић је за РТС рекла да ће у јулу бити одржана још једна седница на којој ће бити разговарано о финалној листи кандидата за чланове Савета регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).

''Такође, очекујем да ћемо на седници у јулу моћи да дебатујемо о предлогу Закона о јединственом бирачком списку. Ми смо добили зелено светло од ОДИХР-а на тај предлог закона, али су дали додатне коментаре и сада се чека још једно финално мишљење ОДИХР-а, па ће то вероватно бити у јулу'', рекла је Брнабић.

На питање зашто се поново говори о наводним злоупотребама у избору чланова Савета РЕМ-а, Брнабић је рекла да је у Србији све постало политика и додала да су у последњих шест месеци блокаде увеле политику чак и у основне школе и вртиће.

Нагласила је да је садашњи процес за избор чланова РЕМ-а, као што је био и први који је поништен, у потпуности транспарентан и инклузиван и навела да је за избор девет чланова Савета РЕМ-а пријављено 45 кандидата од стране 177 организација.

''То довољно говори о томе колико је процес транспарентан. Одбор за културу и информисање има широку лепезу кандидата, неки су заиста јако професионални, стручни. Још једном бих апеловала да политика нема уплив'', рекла је Брнабић.

Навела је да је Зелено-леви фронт међу првима изашао са критиком појединих кандидата потпуно неосновано, а да је она реаговала као председница Скупштине управо зато што је тај процес, како је истакла, веома важан. 

Брнабић је рекла да се сумње у избор чланова РЕМ-а могу отклонити јавном дебатом и да ће неоснованих оптужби увек бити јер ће, како каже, неко увек желети да политизује ствари у Србији и да успори европске интеграције Србије, чак и они који говоре да су проевропске странке.

''Нажалост, сваки наш успех на европском путу ће за њих бити успех Александра Вучића и СНС, а не успех Србије. И то је основни проблем и због тога сам толико желела да имамо дијалог у парламенту и да имамо дијалог са организацијама цивилног друштва, зато што то што радимо на нашем европском путу није успех Александра Вучића или СНС, то је ваљда успех Србије и сви заједно треба да радимо на томе'', рекла је Брнабић.

Додала је да проевропске странке у опозицији чине све да зауставе Србију на европском путу.

''То је нешто што неке друге земље нису имале, па су ишле брже на том европском путу'', указала је Брнабић.

 

Морамо успоставити дијалог, упутићу позив свим организацијама цивилног друштва

Брнабић је изјавила данас да је потребно успоставити дијалог у друштву и да грађани не смеју бити таоци било каквих размирица и најавила да ће упутити позив свим организацијама цивилног друштва и свима у оквиру Националног конвента о ЕУ на дијалог да би, како је рекла, сви заједно завршили посао који је пред Србијом.

Брнабић је рекла да треба покушати да се дође до неке врста разговора у друштву.

''Немамо поверење једни у друге, то није само проблем једне стране, то је проблем обе стране, али ми то морамо као озбиљни и одговорни људи да покушамо да ставимо по страни и да разговарамо како не би држали све наше грађане и земљу као таоца различитих размирица'', рекла је Брнабић за РТС.

На питање о могућности консензуса између студента који су у блокади и студента који желе да студирају, Брнабић је рекла да је прва ствар да се међусобно слушамо и чујемо и додала да у овом тренутку блокадери нити слушају нити чују неког и да им је све перцепција.

"Дошло је до тога да је јуче са ФДУ дошло да ја треба да упутим извињење професорки Вањи Шибалић зато што сам је "таргетирала". А "таргетирала" сам је тиме што сам рекла да је изузетно квалитетан кандидат и стручан кандидат. Дакле, ајде да се чујемо понекад, да се слушамо, па онда на основу тога да започнемо дијалог'', рекла је Брнабић.

Нагласила је да сви треба да схвате да сви имају једнака права и да не постоји тзв. квазиелита и самозвана елита која има сва права, а да остали немају баш никаква права.

''Кажете да је Пионирски парк власништво свих нас, тако је, али и факултети су власништво свих нас и пре свега свих студента. Дакле, они студенти који желе да уче би више волели да буду на факултетима него у Пионирском парку, зато што не могу да уђу на факултете. Не можете вама да доделите сва права, а да сви остали немају баш никаква права. Ја мислим да дијалог и консензус у друштву почиње од тога'', рекла је Брнабић.

Она је апеловала на факултете да почну да раде и подсетила да су студенти који желе да уче, а који месецима бораве у Пионирском парку захтевајући Уставом загарантовано право на образовање, најавили да ће од 1. јуна почети штрајк глађу уколико њихови факултети не почну да раде.

Бранбић је рекла да је велики број факултета кренуо у одређени вид наставе, али да нису сви. 

Она је навела да је забрињавајуће што ни ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић ни проширени Ректорски колегијум у овом тренутку нису Народној скупштини предложили било какво решење да се сачува статус студената који желе да уче и студената блокадера. 

''Ни у једном тренутку нису предложили измене и допуне закона како би студенти знали који је њихов статус, како ће остати на буџету, у домовима, како ће се уписати нова генерација студента. Увек их је занимао само и искључиво њихов статус. Њихове плате, да ли они могу да се бирају у звања, ко ће да буде професор емеритус или нешто друго, без обзира на шестомесечне блокаде. Ниједном речју нису поменули статус студената и заштиту студената'', казала је Брнабић.

На питање шта се дешава са академском годином, Брнабић је одговорила да је то питање за ректора и за декане и истакла да власт никада није желела да се меша у аутономију универзитета.

"Постоје независне институције, професионалне, као што је Национално акредитационо тело. Они нека одлуче шта ће бити са школском годином", рекла је Брнабић.

На питање о захтеву студената у блокади за ванредне парламентарне изборе, она је рекла да се не бави изборима и да се зна ко је надлежна институција за расписивање избора, односно да је то председник Србије Александар Вучић.

"У овом тренутку мислим да Србија има много важнија питања, а то је економски раст и развој, да надокнадимо све оно што смо изгубили и што је пропуштено у последњих шест месеци, што је много, али напорним радом, преданим радом ми то можемо и морамо да надокнадимо", истакла је Брнабић.

Она је указала да је владајућа већина у Скупштини "апсолутно стабилна".

"Наша већина је у потпуности стабилна и чини ми се да има све више народних посланика који желе да се прикључи тој стабилној већини", рекла је Брнабић.

Додала је да је већи проблем за парламент то што представници бивше власти не представљају скоро више никога, па онда постоји ванинституционална борба, зато што студенти у блокади немају своје представнике у институцијама.

 

 

Извор: Танјуг/РТС1