Вести

Брнабић: Добра динамика узајамних посета и разговора

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас у Бриселу, након завршеног састанка са директором Директората ЕУ за преговоре о проширењу Гертом Јан Копманом, да је циљ да се до краја јула отвори Кластер 3 у преговорима о чланству у ЕУ.

Брнабић је навела да ће Копман поново доћи у Београд 12. јуна и да ће се и тада састати.

"То је добра динамика узајамних посета и разговора, зато што је то најбољи начин да пратимо напредак у нашим реформским активностима, које треба коначно да доведу до тога да отворимо Кластер три. Ми се надамо и жеља нам је и амбиција до краја јула, ако не тада, онда септембар или октобар. Али оно што ми циљамо, наш циљани датум јесте крај јула и радимо на томе", рекла је Брнабић.

Брнабић је изразила захвалност Копману јер се, како је рекла, заиста труди и посвећен је процесу приступања ЕУ и лично прати сваку реформу и сваки задатак који је стављен пред Србију да обави и заврши.

"Има много разумевања за све ствари које се дешавају у овом тренутку у Србији, за све напоре лично председника Србије Александра Вучића да се реформе спроведу, да то иде једним задовољавајућим темпом и да Србија опет има позитиван сигнал од Европске уније, што ће даље дати нама додатну мотивацију да радимо на отварању осталих кластера. Следећи на којем радимо је свакако Кластер два", навела је Брнабић.

Брнабић додаје да је, без обзира на техничке детаље преговора Србије са ЕУ у вези чланства, у скорије време интензивирана комуникација и постоји боље разумевање, наравно уз много проблема.

"Али, то је генерално добро за наш европски пут", рекла je Брнабић.

 

Нацрт измена закона о бирачком списку у складу са препорукама ОДИХР

Председница Народне скупштине Републике Србије Србије Ана Брнабић изјавила је данас да мишљење ОДИХР-а потврђује да је нацрт измена и допуна закона о јединственом бирачком списку у складу са њиховим препорукама.

"Сада смо добили мишљење које експлицитно потврђује да је нацрт измена и допуна закона о јединственом бирачком списку у складу са ОДИХР препорукама и да ће осигурати, уколико се усвоји и имплементира, много веће поверење јавности у бирачки списак, већу транспарентност, већу инклузивност и то оснивањем комисије која ће се бавити анализом, контролом бирачког списка и која ће такође дати све оне препоруке за додатно унапређење читавог сета изборних закона", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је у марту ове године ОДИХР послао коментаре на тадашњи нацрт закона о јединственом бирачком списку и додала да су и ти коментари сасвим јасно и недвосмислено рекли да су измене и допуне закона о јединственом бирачком списку, чак и у том формату и у том нацрту, у складу са ОДИХР препорукама.

"Ми смо онда желели да учинимо додатни напор, да додатно унапредимо тај закон и да усвојимо још неке препоруке које су они имали", рекла је Брнабић.

Како је додала, ОДИХР у сваком свом мишљењу даје додатне коментаре, односно указује на то шта би могло да буде још боље или шта би могло да буде мало другачије.

"Али, овај нацрт измена и допуна закона у складу је без икакве сумње са препорукама ОДИХР-а", навела је Брнабић.

Брнабић је рекла да су следећи кораци да се иде на парламентарну радну групу за имплементацију ОДИХР препорука, да се разговара о томе.

"Ако можемо заједно сви да договоримо још неке компромисе, то би било добро. Надам се да ће учествовати и организације цивилног друштва, надам се да ће учествовати и представници опозиције. Ако не учествују, то довољно говори о томе да је њима у ствари бирачки списак у потпуности ирелевантан и само изговор за сталну критику власти. Ја се надам да ћемо ми имати предлог тог закона на дневном реду за седницу Народне скупштине већ почетком јула", додала је Брнабић.

 

Захтев блокадера за изборе нема везе са демократијом, има други циљ

Брнабић је изјавила је данас да захтев студената у блокади за одржавањем ванредних парламентарних избора има само један циљ, а то је, како каже, да се додатно "пумпа" атмосфера и да нема никакве везе са демократијом ни са бољитком Србије.

"Свима треба да буде јасно да су они већ најавили хаос на дан избора у Косјерићу и Зајечару. Толико о томе, толико о демократији, толико о томе да они желе изборе. То такође говори о томе да овај блокадарски захтев за ванредне парламентарне изборе има само један циљ и само једну сврху, а то је да додатно пумпају", рекла је Брнабић у Бриселу српским новинарима, одговарајући на питање да ли се причама о потенцијалној изборној крађи у делу опозиционе јавности спремају изговори за непризнавање резултата предстојећих избора у Косјерићу и Зајечару.

Она је додала да студенти у блокади знају да не могу да победе на ванредним парламентарним изборима.

"Зато што њима ти избори требају, не зато што они верују или мисле да имају поверење грађана и да имају било какву шансу да победе на тим изборима. Не. Они знају да то немају. Већ да би онда рекли, као што је то било и у децембру 2023. године - 'ево је крађа, ајмо сви на улице, ајде поново странци да нам допремају паре'... Они су видели да су се испумпали, па им избори требају да би се поново напумпали. То никакве везе нема са демократијом. И никакве везе нема са бољитком Србије", рекла је Брнабић.

Она се осврнула и на изјаве неких од студената у блокади и дела опозиционих политичара, који су рекли да неће бити могуће красти на предстојећим локалним изборима у Зајечару и Косјерићу, зато што ће имати контролоре на сваком бирачком месту.

 

"Ево океј, ајде само у недељу 8. јуна да се сетимо тога и да коначно, први пут, након више од 10 година, будете довољно достојанствени да честитате ономе ко је победио и признате пораз и кажете 'пораз је због мене, зато што ја немам план, ја немам визију, ја немам политику'", рекла је Брнабић.

Она је оценила да су студенти у блокади активни у кампањи пред предстојеће локалне изборе у Зајечару и Косјерићу и упитала је како је немогуће да организације као што је ЦРТА то нису приметиле.

"Занимљиво је до које мере су активни блокадери у кампањама у Зајечару или Косјерићу, али невероватно је рецимо да ЦРТА то не примећује. Не знам шта Раша Недељков из ЦРТА ради на Факултету драмских уметности и како за себе не види да је то директно кршење закона. И како не види ту кампању, универзитетску кампању и факултете у кампањи за локалне изборе. Они све виде, само не виде шта они раде", закључила је Брнабић.

На питање каква је тренутно ситуација у високом школству, Брнабић је одговорила да она зависи од универзитета до универзитета и од факултета до факултета. 

"Одлична је ствар што је комплетан Универзитет у Нишу кренуо да ради, дакле сви факултети у оквиру Универзитета у Нишу, такође Универзитет у Крагујевцу, Универзитет у Новом Пазару и све више факултета у оквиру Универзитета у Београду и Универзитета у Новом Саду. Политика није дозвољена на факултетима, то је директно у супротности са чланом 43. став 10 Закона о високом образовању. Неко је мислио да може да окупира факултете, да може да приватизује универзитете и да може од њих да направи своју политичку странку. Србија се томе супротставила. Не само Александар Вучић, Србија је стала иза њега и томе се супротставила", рекла је Брнабић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг