Вести

Брнабић: Избори у Србији су били демократски и транспарентни

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић рекла је да се не чека резолуција Европског парламента како би Скупштина Србије била конституисана и додала да су избори одржани 17. децембра били демократски и транспарентни.

"Избори у Србији су завршени, они су били демократски, транспарентни, фер. Нешто мање од 5.700 посматрача учествовало је у тим изборима, од тога 475 страних посматрача. Колико сам могла да видим, нико од тих страних посматрача, чак ни они који су најкритичнији према Србији, није рекао да је нешто видео што представља нерегуларност", рекла је Брнабић одговарајући на питање новинара у касарни Топчидер да ли се за конституисање Скупштине чека резолуција Европског парламента о изборним условима и процесу у Србији.

Брнабић је прецизирала да су највећи критичари међу страним посматрачима рекли да су "чули да је било неких неправилности", али да су они обишли сва бирачка места која су желели да обиђу и да ниједну неправилност нису забележили или видели својим очима.

"Што се тиче резолуције Европског парламента, ја не очекујем да ће она бити нешто позитивна по Србију, наш народ или наше грађане. У овом сазиву Европски парламент је усвајао различите резолуције о Србији и у вези са Србијом, које су биле више него катастрофалне и говориле много о томе шта је заступао Европски парламент", рекла је Брнабић.

Брнабић је оценила да Европски парламент није поштовао ни оне су гласали за резолуције, да нису поштовали међународно право, принципе међународног права, повељу Уједињених нација, па ни оне споразуме који су договорили у оквиру дијалога Београда и Приштине тиме што су се у свакој резолуцији Европског парламента реферисали на аутономну покрајину Косово и Метохију, као на Републику Косово.

"Дакле, нису поштовали ни Бриселски споразум, ни било које друге споразуме. Када су причали о Косову, нису користили ни звездицу, ни фусноту, ни ништа што је обавеза европских институција да ураде. Већ су говорили о томе да замерају Србији то што омаловажава уставни поредак Републике Косово и позивали и пет држава чланица Европске уније које нису признале једнострано проглашену независност од стране Приштине, да одмах то ураде", рекла је Брнабић.

 

Не чуди ме изјава Марсенића да је Курти амнестиран, јер је био студент

Брнабић је рекла да је није изненадила изјава потпредседника Новог ДСС Предрага Марсенића да је Аљбин Курти својевремено амнестиран зато што није био терориста, већ студент.

"Да будем сасвим искрена, нимало ме није зачудила та изјава, зато што се ради о човеку који је члан странке која је практично пустила 1.800 албанских терориста, најстрашнијих убица, силоватеља, убица деце. Пустили су их све из затвора и они су две, три године након тога, у зависности када су кога пустили, организовали и 2004. године покренули погром над српским становништвом на Косову и Метохији и палили наше цркве и манастире. Можда су они за њих студенти. Можда су и стипендисти неких фондација", истакла је Брнабић одговарајући на питање новинара у касарни Топчидер.

Како је рекла Брнабић, то је урадила Демократска странка Србије (ДСС).

"Касније је Милош Јовановић причао и то је потписао Војислав Коштуница. Дакле, то је урадио ДСС. То је ДСС, то је његова странка. Тада им је била таква политика, очигледно им је и данас таква политика. И данас им нимало није жао што су то урадили. Нити виде да су направили грешку", оценила је Брнабић.

Према њеним речима, 2004. године нису реаговали на погром, већ су, како каже, из својих кабинета у Београду гледали како се пале наше цркве и манастири и како се етнички чисти Косово од Срба.

"Па су онда 2008. године, када је Приштина једнострано прогласила независност, такође ћутали. Неки су се разбежали по другим земљама у региону. То су исти ти људи, то је иста та политичка странка, то су исти ти квази салонске патриоте које никада ништа заиста нису урадиле за српски народ на Косову и Метохији, а ни за Србију као државу", оценила је Брнабић.

Како је навела, они су и данас у коалицији са политичким странкама и актерима који сасвим отворено говоре да би они, уколико дођу на власт и да су на власти, инсистирали да Србија призна такозвано Косово и да је прихватљиво да буду са таквим људима у коалицији.

"То су ти дупли стандарди и то је лагање и варање нашег народа када ви имате председника те странке који је француски држављанин, али је против Европске уније. Али он је у Европској унији и његова породица је у Европској унији. Ја мислим да је свако ко прати политику знао да је то њихова политика, али добро је што су још једном нагласили", закључила је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг