Вести

Брнабић: Скуп у Нишу један од најлепших на којима сам икада била

Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је да је јучерашњи централни скуп Свенародног сабора у Нишу био један од најлепших и највеличанственијих скупова на којима је икада била.

"Била је невероватна енергија, људи су били пресрећни, задовољни, осећало се заједништво, међусобна подршка. Председник Александар Вучић је имао један од најбољих говора које сам ја икада чула. Поруке које је јуче послао, мислим да су легле као мелем на рану нашем народу", рекла је Брнабић гостујући на ТВ Пинк.

Подсетила је да је Вучић у суботу поручио да је готово са захтевима студената у блокади.

"Он је једина надлежна институција за њихов ултимативни захтев, а то су превремени избори и као једина надлежна институција рекао је "не занимате ме више". И што је више него фер од њега, зато што овај терор траје шест месеци, шест месеци они нас лажу, варају, обмањују, читаву ову земљу, читав наш народ, све наше грађане", рекла је Брнабић.

Брнабић је оценила да је Вучићева порука о потреби спуштања тензија најбоља могућа у овом тренутку, иако је, како каже, тог дана у Суботици био одржан скуп студената у блокади, са перформансом у коме се реквизит који изгледа као одсечена глава Вучића ставља у лонац "да се динста".

Истакла је да су грађани на скупу најбоље реаговали на Вучићеву поруку да је готово са захтевима, као и на поруку да професори који подржавају блокаде "неће добити ни пребијеног динара" док не почну да раде.

"Сви људи који су тада били у Нишу, сви ти људи одвајају из свог џепа, плаћају из својих пореза плате за те професоре блокадере, декане блокадере и ректоре блокадере. И зашто би ти људи плаћали за нерад", рекла је Брнабић.

На питање када би могли да се догоде избори, Брнабић је одговорила да верује да ће бити расписани "када им буде време" и додала је да лично не сматра да су тренутно потребни.

Брнабић је навела да је у реду да се студенти у блокади баве политиком, али их је позвала да изађу са факултета, пошто су факултети образовне институције.

"Они су одлучили да се баве политиком на факултетима и да факултете претворе у своје месне одборе, општинске одборе, градске одборе и изборне штабове. Нису факултети због тога стварани, стварани су за образовање младих људи који треба да доприносе овој земљи. Нека се баве политиком, нико нема ништа против, све је то добро за демократију, само нека напусте факултете. И они и сви блокадери, блокадери међу студентима и блокадери међу деканима, блокадери међу професорима, блокадери међу ректорима... А факултете нек оставе народу и држави, да буду храмови знања. И у том тренутку враћа се дијалог у институције, не малтретирају се људи", рекла је Брнабић.

 

Блокадери знају какав би био резултат избора, прича се своди на ново пумпање

Брнабић је изјавила да студенти у блокади знају унапред какав би био резулат ванредних парламентарних избора које захтевају, наводећи да они знају "да на изборима немају шта да траже".

Брнабић је оценила да је читава прича о изборима у ствари "прича о новом пумпању", како би изазвали додатну дестабилизацију.

Брнабић је сагласна са мишљењем појединих београдских професора да студенти у блокади траже расписивање ванредних парламетнарних избора само како би прогласили крађу на изборима, наставили са блокадом и тражили прелазну владу.

"Мислим да је то једина мотивација. Мислим да они немају ни зрно сумње о томе какав би био резултат тих избора. Они то знају. Ви видите да има све мање људи који долазе на те њихове скупове, о тим зборовима више нешто не причају", рекла је Брнабић.

Када је реч о блокади суда у Новом Саду од стране студената који траже пуштање на слободу чланова Покрета слободних грађана (ПСГ) и СТАВ-а који су ухапшени уочи протеста 15. марта, Брнабић је оценила да су се ти активисти бавили организовањем и планирањем терористичких акција, а не политичких акција. 

"Ово је било планирање терористичких акција, по цену људских живота. Ако ви планирате, као што су они планирали, да упаднете на јавни медијски сервис - РТС, и то да упаднете насилно, да носите тамо чекиће, па ако неко изгуби главу, изгубио је главу, шта да се ради, па онда додатно планирате да изазовете тиме грађански рат...то су све терористичке активности", рекла је Брнабић. 

Говорећи о акцији студената у блокади који су ишли бициклом до Стразбура и трчали до Брисела, Брнабић је приметила да ти студенти "у својој земљи не поштују ниједну институцију", а да им стране институције "значе све".

"Они у својој Србији, у својој земљи, не поштују ниједну једину институцију. Они би да буду и тужиоци, судије, скупштина, зборови. Али зато кад прођу кроз Улм у Немачкој, тамо "кад их прими шеф водовода", они падну у несвест од среће", рекла је Брнабић.

Када је реч о недавно одржаном самиту Европске политичке заједнице у Тирани, Брнабић је оценила да је тај састанак био важан за Србију, додајући да је добре поруке послао и председник Европског савета Антонио Кошта током боравка у Београду. 

Упитана да прокоментарише наводни случај фалсификовања предлога по коме је са зграде Генералштаба у Београду скинут статус заштите културног добра, Брнабић је одговорила да сматра ''да је статус културног добра скинуо НАТО када је бомбардовао и срушио Генералштаб''.

"У последњој резолуцији коју је изгурао (Тонино) Пицула и "Пицулићи" у Европском парламенту, као тачку 40 - они се брину о статусу Генералштаба. Што се ви бринете о статусу Генералштаба, ви га срушили. Лично дошли, срушили га, бомбардовали једну земљу и сад се бринете о статусу", закључила је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк