Вести

Брнабић: Урађен одличан посао на изради медијских закона

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић састала се са представницима Министарства информисања и телекомуникација, медијских и новинарских удружења и међународним партнерима поводом завршетка јавне расправе о Нацрту закона о јавном информисању и медијима и Нацрту закона о електронским медијима.

Премијерка је истакла да је постигнут компромис око најважнијих питања који се тичу имплементирања: Савета за штампу и избора за чланове Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).

Брнабић је прецизирала да ће Савет за штампу бити саморегулаторно тело надлежно за све медије и да се први пут налази у легислативном оквиру. Нагласила је да су ови закони револуционарни, јер се први пут уводи саморегулација.

Брнабић је оценила да је урађен одличан посао и да очекује да ће оба закона бити усвојена до краја октобра.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату истакао је значај инклузивности и транспарентности у изради медијске регулативе, додајући да је то кључно када је реч о спровођењу Медијске стратегије и акционог плана у слову и духу.

Додао је да је у разговору са медијским и новинарским удружењима постигнут напредак у компромисним решењима, као што је случај са актуелним предлогом овлашћених предлагача за чланове Савета РЕМ-а, који доприноси његовој деполитизацији, а Савет за штампу је једино саморегулаторно тело предвиђено законом.

Потребно је додатно ојачати организациону, функционалну и финансијску независност РЕМ-а. Шеф Мисије је потврдио спремност Мисије да помогне у примени закона када буду довршени, као и у изради неопходних подзаконских аката.

Шеф Одељења за медије и информисање Делегације ЕУ у Србији Мануел Мунтеану оценио је да је Медијска стратегија квалитетан документ и поновио важност да два предлога закона одражавају њен дух. Поздравио је позитивне помаке, као што су јачање улоге Савета за штампу и деполитизација у предлогу чланова Савета РЕМ-а. Такође је поновио важност постојања јаких заштитних механизама за обезбеђивање једнаких услова за све медијске и тржишне актере. Истакао је да је Делегација ЕУ од самог почетка подржавала процес медијских реформи у Србији и да ће то чинити и даље.

Председница Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа је истакла да су први пут у Закон о јавном информисању и медијима ушле одредбе које се тичу радних права новинара и медијских радника. Она је нагласила да је то од великог значаја јер ће отворити могућност за достојанственији положај и боље услове рада медијских радника и, како је навела, могућношћу за успостављањем дијалога, што су циљ и стандарди у земљама Европе.

 

 

 

Извор: Танјуг