Вести

Глишић: Очекујем да поражени прихвате пораз мирно

"Годинама уназад слушамо приче о некаквом паду нашег рејтинга. И то углавном пред изборе. Сваки пут се испоставило да је то ноторна лаж, али то дежурним лажовима није сметало да и даље лажу. Срећем се са доста људи у целој Србији и њих занимају још веће плате, пензије, нови путеви и фабрике, али и кад ће блокадери престати да малтретирају читаву државу", овако за Курир у Интервјуу недеље говори Дарко Глишић, министар за јавна улагања у Влади Србије и председник Извршног одбора СНС, о спекулацијама појединаца да власт не жели ванредне изборе због наводног пада свог рејтинга.

Глишић открива шта се крије иза тог накнадног захтева студената блокадера, али и каква је ситуација на терену и шта очекује кад се 8. јуна затворе биралишта у Косјерићу и Зајечару.

* Чини се да су све очи јавности тренутно упрте у предстојеће локалне изборе у Зајечару и Косјерићу. Део јавности их види као тест рејтинга СНС и потенцијални показатељ неких будућих изборних резултата. Шта очекујете након затварања биралишта 8. јуна и да ли заиста избори у ова два места могу бити својеврсни лакмус папир за будућност?

- Очекујем да грађани вреднују све оно што је урађено за њих у претходном периоду. Такође, очекујем да упореде програме и планове за наредни период, што неће бити тешко, јер сем нас нико није представио никакав програм. Након затварања бирачких места очекујем да поражени прихвате пораз мирно.

* Захтев студената у блокади за расписивањем ванредних парламентарних избора довео је до тога да се прича о захтеву који није званично нигде ни представљен осим на интернету, а прича се и о "студентској или универзитетској листи" која се формира на састанцима блокадера и професора. Да ли, пре свега, сматрате да постоји потреба у земљи за расписивањем ванредних избора и како се, по вашем мишљењу, уопште дошло до тог захтева?

- Не занимају њих избори. Њихов план је био спровођење обојене револуције, па се тај план издувао као балон. Сад им је потребна прилика за нови инцидент који би био разлог за позив на омасовљење бесмислених протеста. И ту виде изборе као шансу за нови хаос, јер по њиховом сценарију до изборног дана не би ни дошло! Колико их избори занимају говори и то да не умеју ни захтев ваљано да напишу и потпишу.

* Интересантно је да се пре само три месеца јасно чуло и од опозиције и од студената у блокади "избори никако", помињали су се "нерегуларни изборни услови", "изборна крађа", "прелазна влада". Сад тога нема... Зашто, и како генерално одговарате на ове оптужбе о нерегуларности изборног процеса?

- Студенти блокадери су рекли да их политика не занима, да жале жртве пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, додуше уз музички програм и прасе на ражњу. А онда су се једног дана пробудили и решили да се ипак баве политиком и да се кандидују на изборима, па сад заједно са опозицијом праве квоте на листама. Кад насилно нису дошли на власт 15. марта, ајде сад да се купи време до следеће прилике. Доследно недоследни у свакој ситуацији.

* Иза кулиса студентских захтева дешавају се све насилније акције, од којих је последња у низу напад на декана Богословског факултета, вређање, ружне речи... Све уз помоћ "грађана", активиста, бајкера... Ипак, ситуација на факултетима се нормализује, онлајн настава уведена је на већини факултета као прелазна форма ка реалној настави. Да ли је то све показатељ да се блокадама ипак ближи крај?

- У наредном периоду очекујем да буду још насилнији. То су од самог почетка, али су вешто крили. Сада их је све мање и зато ће агресија бити све већа и све видљивија.

* Где смо данас после шест месеци блокада, а где очекујете да ћемо бити за месец дана?

- Данас смо више него сигурни да је све био покушај обојене револуције, дуго и пажљиво припреман, и то је из дана у дан људима било све јасније. За месец дана очекујем додатно смиривање од људи који желе да раде, уче и живе на миру и додатне покушаје ескалације од оних који то не желе.

* У међувремену ситуација на КиМ се не смирује, српске институције се насилно затварају, чак и спортски центри у којима су тренирала деца... Напад на српског матуранта у Северној Митровици десио се само пола сата након посете Каје Калас. Међународна заједница и даље ћути.

- Ћути, јер то подржава и подстрекује. А ћуте и блокадери, ипак им значи подршка Аљбина Куртија, па не би да је изгубе. Верујем председнику републике Александру Вучићу да ће и овај пут наћи начин да заштити наш народ на КиМ.

* Који су најважнији пројекти Министарства за јавна улагања који вам предстоје у наредном периоду, и шта бисте издвојили као пројекте на које сте највише поносни до сада?

- Држава преко Министарства за јавна улагања улаже огромна средства у санацију и изградњу објеката из области здравства, културе, образовања, спорта, науке, водоснабдевања и реализација тих пројеката треба додатно да унапреди квалитет живота свих наших грађана. "Тиршова 2" је један од највећих пројеката и од изузетног је значаја, слободно могу да кажем, не само за Србију већ за читав регион и издвојио бих га као посебан.

* Ваш колега из Владе, министар финансија Синиша Мали недавно је на Тиктоку казао да не може вас да замисли да снимате за друштвене мреже. Стиче се утисак да не волите превише да будете под светлошћу рефлектора, иако сте активно у политици од 1997. и иако вас често називају "првим оперативцем СНС", човеком у којег председник Вучић има огромно поверење... Кад се заврши радни дан у кабинету у Влади Србије и угасе светла у страначким просторијама, ко је Дарко Глишић?

- Синиша јако добро запажа. Ни ја себе не могу да замислим да се снимам за друштвене мреже. Кад се заврши дан у Влади и касније у странци, није много од тог дана остало, тако да сам тад уморан и једва чекам да се мало одморим јер је сутра преда мном нови радни дан. Ако се случајно укаже неко слободно поподне, онда се прате спортови у мом родном месту. Женска одбојка, ФК Јединство Уб, ФК Радник Уб и други...

 

 

Извор: Курир