Вести

Глишић: У 2025. години покрећемо више од 40 нових пројеката

У Србији се тренутно ради на 36 веома важних инфраструктурних пројеката чија је вредност 56,5 милијарди динара, рекао је у новогодишњем интервјуу за Танјуг министар за јавна улагања Дарко Глишић и навео да ће у 2025. години бити покренуто више од 40 нових пројеката, који обухватају и реконструкцију више од 20 школа широм земље.

Министар Глишић је рекао да је за нове пројекте, који ће бити започети у овој години, опредељено додатних 13 милијарди динара и истакао да су велика улагања у инфраструктуру здравства, образовања, спорта, културе, водоснабдевања.

''То драстично мења слику Србије, подиже квалитет живота и даје могућност грађанима да уживају у свему ономе што имају грађани у најразвијенијим земљама западне Европе'', навео је министар Глишић.

Као један од приоритета у 2025. години истакао је решавање проблема водоснабдевања који је, како каже, евидентиран у многим местима у Србији због суша и изразито топлих летњих месеци.

''Тада дођу до изражаја проблеми на постојећим мрежама - дотрајале цеви, неодржавање мрежа деценијама уназад, а директна последица тога је велики губитак на водоводним мрежама, па је недовољан притисак или су грађани потпуно без воде'', указао је министар Глишић.

Како је рекао, припремљено је 12 пројеката који ће бити започети чим временски услови то дозволе, а међу првима је реконструкција водоводне мреже на подручју општине Мали Зворник за коју је опредељено око милион и по евра.

''Завршен је поступак набавке, одређен је извођач и само чекамо да временске прилике дозволе да започнемо радове'', рекао је министар Глишић.

Додао је да ће се радити и водоводне мреже у Љубовији, Ћуприји, Вршцу, Сремској Митровици, као и да ти пројекти треба да буду расписани и завршени у 2025. години.

''Гледали смо да буду заступљени сви делови Србије и да реагујемо тамо где је најургентније и најхитније. Одвојено је доста средстава, ниједан од тих пројеката није испод милион или милион и по евра'', навео је министар Глишић.

Нагласио је да је приоритет у 2025. години и завршетак неких од најзначајнијих објеката из области здравства као што су опште болнице у Прокупљу и Врању и прва фаза реконструкције Опште болнице у Кикинди, и истакао да ти пројекти имају вишеструки значај за становнике тих крајева и округа. 

''То ће бити најсавременији, најопремљенији објекти у смислу квалитета и стандарда и здравствена заштита ће бити подигнута на највиши ниво'', истакао је министар Глишић и додао да се очекује да ускоро, можда већ у јануару, буде завршена и Клиника за неурохирургију КЦС.

На питање докле се стигло са радовима на УДК ''Тиршова 2'', министар Глишић је навео да радови напредују планираном динамиком, истичући да је реч о комплексном и грађевински веома захтевном пројекту на 11 нивоа. 

''Изашло се из великог укопа, тренутно се поставља четврта плоча, ради се о дечијој клиници и мора да се води рачуна о сваком детаљу. Са организацијом посла коју смо имали током лета када смо увели трећу смену, мислим да можемо да скратимо рокове за завршетак и да већ почетком 2027. године отворимо најсавременију дечију клинику у Европи у коју ће бити уложено 118 милиона евра'', рекао је министар Глишић и подсетио да је рок за завршетак радова лето 2027. године.

Додао је да се на пролеће очекује и почетак изградње Дијагностичко-пријемног центра Опште болнице ''Студеница'' у Краљеву, као и друге фазе реконструкције Опште болнице у Кикинди.

Као значајне пројекте из области здравства, министар Глишић је издвојио и реконструкцију ГАК ''Вишеградска'', као и израду пројекта за Општу болницу у Ваљеву који треба да буде завршен до јесени, а након тога биће расписан тендер за извођење радова.

Такође, припрема се и документација за пројектовање Опште болнице у Чачку и породилишта у Нишу које ће, како каже, бити ''грандиозан објекат који је преко потребан Нишу''.

Говорећи о пројектима из области образовања, министар Глишић је навео да ће у 2025. години бити реконструисано више од 20 школа широм Србије и додао да су у току тендери за обнову основних школа ''Рашка'' у Рашки и ''Браћа Рибар'' у Доњој Борини код Малог Зворника.

Како је рекао, до пре десетак година, када је председник Александар Вучић изнео идеју да се сви школски објекти реконструишу, деценијама није замењена квака у школама, у многим су били чучавци у тоалетима, а столарија у фази распадања. 

Министар Глишић  је рекао да су поједине школе биле и затворене јер нису биле безбедне за наставу, попут Основне школе ''Светозар Милетић'' у Тителу чија ће свеобухватна реконструкција почети у марту или априлу.

''Много је таквих објеката који сада долазе на наплату јер се деценијама нико није сетио да уложи динар да се створи минимум услова за одржавање наставе. Ми ћемо отворити 20 нових школа у 2025. години и то ће бити озбиљно улагање у образовање'', нагласио је министар Глишић и додао да ће у првој половини године бити расписан тендер и за свеобухватну реконструкцију Основне школе ''Доситеј Обрадовић'' у Врању.

Када је реч о пројектима спортске намене, министар Глишић је подсетио да се ради Национални одбојкашки центар и спортски комплекс ''Раднички'' у Београду, а најавио је и изградњу градског стадиона у Крагујевцу који ће, како је рекао, бити модеран објекат рађен по најзахтевнијим УЕФА стандардима који ће омогућити да се на том стадиону играју утакмице на међународним такмичењима.

''Очекујем да у првој половини године или најкасније до краја лета завршимо пројекат и да се припремимо за изградњу'', рекао је министар Глишић и додао да стари стадион ''Чика Дача'', за који су Крагујевчани емотивно везани и који је симбол тог града, неће бити срушен, већ реконструисан.

Такође, биће реконструисан и стадион ''Карађорђе'' у Новом Саду тако да испуњава стандарде УЕФА и осталих спортских институција које регулишу услове за фудбалска такмичења.

''Немамо још јасне рокове, али у 2025. години морамо да отворимо то градилиште и да завршимо све што је до нас како би стадион био спреман за кандидатуру Србије за европска фудбалска такмичења'', рекао је министар Глишић.

 

 

 

Извор: Танјуг