Вести

Јоцић: Мала матура за основце 23, 24. и 25. јуна

Мала матура за све свршене основце биће одржана 23, 24. и 25. јуна. У Ваљеву малу матуру полаже 740 ученика.

У понедељак ученици у склопу завршног испита ученици полажу тест из матерњег језика, односно српског језика. У уторак се полаже тест из математике, а у среду изабрани тест са листе предмета: историја, географија, биологија, физика или хемија. Тест се полаже на територији целе Републике Србије, у термину од 9 до 11 часова.

Начелница Школске управе Ваљево, др Зорица Јоцић, истиче да је завршни испит значајан из више разлога:

"Пре свега, има евалуативну функцију, што значи да се врши вредновање знања, умећа, постигнућа и компетенција које су ученици стекли током осмогодишњег школовања. Такође, има и селекциону функцију – на основу оствареног броја бодова ученици се уписују у средње школе, наравно, у складу са исказаним жељама, које морају бити реално постављене. Осим тога, завршни испит има и сертификациону улогу, јер представља сведочанство о завршеном основном образовању и васпитању, као и о стеченим знањима и компетенцијама", наводи Јоцић.

Процедура полагања завршног испита идентична је претходним годинама.

Директори школа тестове, који су запаковани у посебне кесе, преузимају у Школској управи дан за даном, а потом се они отварају пред комисијом у школи. Ученици долазе у школу у 8 часова ради припреме за тестирање и са собом доносе основни прибор. Предвиђено је да седе по један ученик у средини клупе, уз размак између клупа од 1,20 метара. Уколико неки ученик закасни до 30 минута, може му бити дозвољен приступ тестирању уз сагласност директора школе, али се време за рад не продужава.

"Када ученици заврше израду тестова, предају их дежурним наставницима у просторији где се тест полаже. Дежурни наставник затим раздваја омотницу теста, која има два дела – примерак за ученика и примерак за школу. Након тога, тестови се поново пакују и у складу са предвиђеном процедуром достављају у скенинг центар. За подручје Школске управе Ваљево постоје три скенинг центра: у Ваљеву за Колубарски округ, у Шапцу за општине Шабац, Богатић, Владимирци и Коцељева, и у Лозници за Лозницу, Крупањ, Љубовију и Мали Зворник", објашњава Јоцић.

Након завршетка скенирања, према календару активности, прелиминарни резултати завршног испита биће објављени 27. јуна, а коначни резултати 30. јуна. Затим следи 1. и 2. јула попуњавање и предаја листа опредељења у основним школама.

Из Школске управе апелују на родитеље и ученике да буду објективни приликом попуњавања такозване листе жеља.

"Потребно је реално проценити жеље у складу са бројем бодова. Максималан број бодова на завршном испиту је 40 – по 14 бодова из матерњег језика и математике, и 12 из изборног теста. Сваки од тестова има између 20 и 40 задатака, у зависности од тежине и типа задатака (отвореног или затвореног типа). Максимални број поена које ученик може освојити на сваком тесту је 20, а бодови се рачунају тако што се за српски и математику множе са 0,7, а за изборни тест са 0,6. Тако се долази до укупно 40 бодова са испита. На тих 40 бодова додаје се још максимално 60 поена на основу општег успеха из 6, 7. и 8. разреда. Ако је просечна оцена 5,00, она се множи са 4, што даје по 20 бодова за сваки разред. Дакле, укупно је могуће остварити 100 бодова, и у зависности од тог броја ученици попуњавају своје листе жеља", појаснила је Јоцић.

Што се тиче броја ученика који полажу завршни испит, на подручју Школске управе Ваљево тест полаже укупно 3.850 ученика осмог разреда. У Колубарском округу их је 1.386, а у Мачванском 2.464. У Ваљеву 740 ученика, у Шапцу 1.062 и у Лозници 705.

У средњим школама у Ваљеву предвиђено је укупно 956 слободних места.

"Рекли смо да је 748 ученика осмог разреда. То значи да у граду има преко 200 слободних места више, што је плански урађено, јер из ранијих година знамо да око 200 ученика из других градова и општина долази и уписује се у средње школе у Ваљеву. Колубарски округ има укупно 1.508 слободних места, Шабац 1.749, а Лозница 1.093", наводи Јоцић.

Број слободних места у ваљевским средњим школама је следећи:

Ваљевска гимназија – 7 одељења, 184 слободна места

Техничка школа Ваљево – 9 одељења, 252 места

Економска школа, Медицинска школа и Пољопривредна школа – по 6 одељења, по 168 места

Музичка школа – 2 одељења (музички извођач и музички сарадник), по 8 места – укупно 16 места

Јоцић истиче да места има довољно, а поједине школе имају и дуални модел образовања.

"У Ваљеву имамо дуалне профиле у Економској школи – одређени број ученика на образовним профилима трговац, кувар и туристички техничар. У Техничкој школи Ваљево дуално образовање се спроводи на профилима оператер машинске обраде – резања и бравар – заваривач", закључује Јоцић.

 

 

 

Извор: Вамедиа Нова