Мали: Буџет за 2024. годину је уравнотежен и социјално оријентисан
Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали рекао је да је буџет за наредну годину развојни, уравнотежен и има изузетно важну компоненту која се односи на подизање и даљи раст животног стандарда грађана Србије. Повећање плата у јавном сектору износиће 10 одсто, повећање минималне зараде за 17,8 одсто и повећање пензије, по швајцарској формули 14,8 одсто, истакао је Мали. Најавио је "никада већа издвајања пољопривреду - 118 милијарди динара". Наредне године удео јавног дуга у БДП-у износиће 51,7 одсто.
Према речима предлагача, буџет за 2024. годину је развојни, уравнотежен и социјално оријентисан. План је да се у наредној години за капиталне инвестиције издвоји око 600 милијарди динара.
Мали је рекао да је буџет за наредну годину развојни, уравнотежен и има изузетно важну компоненту која се односи на подизање и даљи раст животног стандарда грађана Србије.
"У буџету за наредну годину имамо, како смо и обећали, повећање плата у јавном сектору од 10 одсто, повећање минималне зараде за никада већи процентуални износ - 17,8 одсто и повећање пензије, по швајцарској формули 14,8 одсто", рекао је Мали.
Дакле, оно што смо обећали да ћемо да урадимо управо се рефлектује у буџету за наредну годину, напомиње министар Мали.
Што се плата тиче, Мали је рекао да су повећане плате запосленима у јавном сектору јануара ове године - 12,5 одсто.
"У септембру смо имали ванредно повећање запосленима у просвети, медицинским сестрама, техничарима и неговатељицама у установама социјалне заштите, обећање које смо дали испунили смо", истакао је Мали.
Од првог јануара, а то је управо у буџету, иде и додатно повећање од 10 одсто, то је кумулативно 30,6 одсто, додао је министар Мали.
У условима када инфлација полако успорава, видите да на такав начин реалан доходак грађана држимо позитивним, рекао је Мали.
Крајем новембра исплата 20.000 динара пензионерима
"Oвог месеца имали смо ванредну индексацију пензија од 5,5 одсто, већ наредне недеље, 2. новембра, те повећане пензије биће исплаћене пензионерима из самосталних делатности, 4. новембра војним и пољопривредним пензионерима, 9. новембра осталима", рекао је Мали, уз напомену да крајем новембра иде исплата од 20.000 динара једнократне помоћи свим пензионерима.
Према његовим речима, у буџету за наредну годину имамо 14,8 одсто повећање пензија, по тој швајцарској формули плус, за две године повећање пензија је 56,1 одсто.
"На данашњи дан имамо милион пензионера који су се пријавили за пензионерску картицу, ми дистрибуирамо ту пензионерску картицу, па ће сви пензионери који су се пријавили моћи да крену да користе све те бенефите", рекао је Мали.
У децембру просечна зарада у Србији 840 евра
Говорећи о минималној заради, Мали је рекао да се иде на повећање минималне зараде од 17,8 одсто.
"Прелазимо тај ниво од 400 евра, биће тачно 47.154 динара. Поређења ради, пре 11 година, минимална зарада у Србији је била само 15.700 динара", рекао је министар Мали.
"Ми ћемо у децембру ове године имати просечну зараду у Србији од 840 евра. Следећег децембра са овим повећањима очекујемо просечну зараду између 950 и 960 евра", изнео је Мали пројекцију.
"Пре само десет година, просечна зарада у Србији била је 331 евро. Дакле потпуно смо у плану и динамици да 2025. године просечна зарада у Србији буде 1.000 евра", додао је министар Мали.
Према његовим речима, оно што је важно за послодавце, је такође то што је у буџету повећање неопорезивог дела дохотка - са 21.712 динара повећава се на 25.000 динара, што је важно за запослене које имају најнижа примања.
"С друге стране, на такав начин подстичемо послодавце да даље запошљавају и да ако и постоји неко ко је у сивој зони пређе у нормално запошљавање", рекао је Мали, додајући да "раде по књизи".
Настављамо са инвестицијама, никада веће издвајање за пољопривреду и здравство
Министар Мали је рекао је да се наставља са инвестицијама у ауто-путеве, у брзе саобраћајнице, у брзе пруге.
"Имамо тачно 600 милијарди динара издвојених за те пројекте. Навешћу три нова пројекта, један је обилазница око Крагујевца. Очекујем у пар недеља да радови крену. Новац за наредну годину је обезбеђен, то је такозвани смајли - брза саобраћајница на северу Војводине, као и за ауто-пут Београд - Зрењанин - Нови Сад", рекао је Мали.
Најавио је никада већа издвајања пољопривреду - 118 милијарди динара.
"Изашли смо у сусрет пољопривредницима, идемо са рефакцијом акцизе на дизел, на оно што они користе, ту ћемо ми њима враћати акцизу коју они плаћају и с друге стране никада веће издвајање за здравство, оно чему и председник Вучић говорио", напоменуо је Мали.
"Ми ћемо до краја ове године имати 55 мамографа, ултразвучних апарата, магнетних резонанци већ купљених и расподељених по здравственим установама широм Србије, али са том политиком настављамо и даље - додатних 25 милијарди, 25,5 тачније за здравство наредне године, дакле то је 545 милијарди динара, 5 милијарди евра само за наше здравство што довољно говори о томе шта су нам приоритети", рекао је Мали.
Наредне године удео јавног дуга у БДП-у износиће 51,7 одсто, биће мање него у крају ове године, идемо са стопом раста од 3,5 одсто, истакао је Мали.
О примедби Фискалног савета о високом дефициту
Из Фискалног савета кажу да је планирани дефицит превисок и да ћемо морати за наредну годину да се задужимо са додатних 6,5 милијарди евра.
"Ми планирамо за све ове пројекте, ако буде потребно, да се задужимо шест милијарди, ту су у праву. Али су заборавили да кажу да ћемо у међувремену вратити 4,5 милијарде, као што је предвиђено буџетом", објашњава Мали.
"Ми на рачуну буџета имамо скоро пет милијарди евра у кешу, у готовини. Када бисмо сав тај новац искористили наредне године за инвестиције, не бисмо се ни задуживали. Али, желимо да имамо бар део тог новца на рачуну, да имамо потребну ликвидност", напомиње министар Мали.
Мали указује да је неопходно да постоји новац на рачуну, да би могло да се реагује, као што је то био случај са короном или набавком гаса и струје.
"У овој години више од 68 милијарди евра је наш БДП. Следеће године с овим растом, биће 74 милијарде. При томе, чак и када се задужимо, (тај новац) иде у капиталне инвестиције. Иде у оно од чега грађани Србије имају користи", додаје Мали.
ММФ анализира и буџет
Делегација Међународног монетарног фонда је у Београду наредне две недеље. Министар Мали рекао је да је то још један показатељ и доказ колико одговорно водимо економску политику.
"Они ће погледати све што смо до сада урадили. Србија је чврсто на путу економских реформи, као што се и види по питању и управљања јавним предузећима, јавним финансијама, реформи пореске управе и свим осталим стварима, тако да очекујем позитиван налаз Међународног монетарног фонда", наводи Мали.
Према његовим речима, ММФ ће анализирати и буџет за наредну годину. "Очекујем да ће они подржати и буџет за наредну годину, као што су све остале буџете до сада и подржавали", закључио је Мали.
Преговори са Јужном Корејом, Египтом и Емиратима
Мали је подсетио да је Србија у Кини потписала 18 веома важних споразума и да је то значајно јер у условима глобалне кризе тражи начин да напредујемо.
"Потписали смо и споразум о слободној трговини са Кином, а то значи да отварамо најперспективније тржиште на свету, да тамо можемо да извозимо без царина. То је за нас огроман потенцијал за раст", нагласио је министар Мали и додао да Србија тренутно преговара о споразумима о слободној трговини и са Јужном Корејом, Египтом и Емиратима.
Извор: РТС 1