Пантелић: Настављамо да развијамо и подржавамо рад Центра за ВТО
Министарка за бригу о породици и демографију проф. др Дарија Кисић, посетила је Здравствени центар Ваљево и Одсек за биомедицински потпомогнуту оплодњу, у којем је уз подршку Министарства за бригу о породици и демографију, Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и Министарства здравља, кроз пилот пројекат „Психосоцијална подршка за парове са инфертилитетом“, омогућена психосоцијална подршка паровима који пролазе кроз процес вантелесне оплодње.
Пилот пројекат је осмишљен као програм психосоцијалне подршке, кроз који заинтересовани пацијенти јачају вештине превазилажења психолошких и социјалних изазова које носи процес припреме за биомедицински потпомогнуту оплодњу, а спроведен је у протеклих годину дана. Програм који се спроводио у Одсеку за вантелесну оплодњу (ВТО), подразумевао је едукативни сусрет уочи комисије, када се пацијенти информишу о програму, као и десет индивидуалних сусрета парова са пружаоцима подршке обученим психијатрима, психолозима и психотерапеутима запосленим у болници Ваљево.
Министарка Кисић, која је током посете овом центру разговарала са паровима који се припремају за вантелесну оплодњу, подсетила је да Центар постоји од 2012. године и да је уз помоћ вантелесне оплодње у овом граду рођено 650 беба, а да се годишње у ваљевској болници рађа око 1.300 беба.
В. д. директора ЗЦ Ваљево др Владимир Пантелић се захвалио на посети министарки проф. др Кисић и подршци раду Центра за ВТО, који од почетка рада има успехе као било где у свету.
"Можемо рећи да све процедуре које се раде имају успешност око 28% што је по светском стандарду. Захваљујући Министарству за бригу о породици и демографију ми смо ушли у пилот пројекат "Психосоцијална подршка (ФЕРТИ)". Свим тим паровима где је потребна било каква психосоцијална подршка, ми им већ на првом разговору излазимо у сусрет. Сви парови који желе могу да се обрате нашем стручном тиму психолога, психијатара, за било који вид подршке. Настављамо даље да се развијамо и сарађујемо са најеминентнијим стручњацима из ове области. Што се тиче опреме увек смо ту да зановимо опрему, а у плану нам је и проширење кадра", рекао је Пантелић, захваливши се малом тиму Центра за ВТО на челу са др Предрагом Михољчићем на залагању и раду.
Начелница гинеколошко-акушерске службе др Жељка Марић са клиничким искуством од тридесет година, захвалила се министарки др Кисић и управи ЗЦ Ваљево који су препознали моменат у коме је потребна подршка тиму Центра за ВТО, који наставља даље све оно што је започето 2012. године уз дивне резултате, а то су рођене бебе. Навела је да у свом клиничком раду опажа веома позитиван тренд у родитељству и рађању.
Један од носилаца пилот пројекта психосоцијалне подршке др Владимир Тошовић, психијатар, захвалио се на поверењу да установа буде носилац пројекта ФЕРТИ, да се кроз пружање психосоцијалне подршке паровима из ВТО процеса олакшају процедуре и помогне у остваривању најважнијег циља здравог потомства и заокружене породице.
Министарка Кисић је након посете Центра за ВТО ЗЦ Ваљево, са градоначелником Града Ваљева Лазаром Гојковићем и чланом Градског већа Марком Јевтићем, обишла осмочлану породицу Петровић, где је поручила да је ова породица, која има шесторо деце, најбогатија на свету.
Извор: Лепа реч Ваљева и Здравствени центар Ваљево