
ТРИБИНА УНИЈЕ ЖЕНА
У препуној сали Скупштине града Ваљева, јуче је Унија жена Српске напредне странке у Ваљеву организовала трибину на тему "Насиље у породици", на којој су говорили Горица Божић, одборница у Скупштини града Ваљева и представници Центра за социјални рад Верка Стојановић и Владан Матић.
Испред Уније жена Српске напредне странке Ваљево присутне је поздравила Горица Божић и нагласила да насиље у породици је озбиљна, а истовремено и тужна тема која захтева озбиљан приступ. У решавању насиља у породици сви сегменти друштва требало би активно да учествују и унапређују институције које ће се ефикасније односити према овом проблему. Као друштво морамо бити отворенији и дискутовати о насиљу у породици развијајући тако свест о њему, нагласила је Горица Божић.
Владан Матић, председник Управног одбора Центра за социјални рад говорио је о новом Закону о спречавању насиља у породици и његовом спровођењу у пракси. Закон функционише на такав начин да када се појави насиље у породици, најважније је да особа над којом је извршено насиље позове Министарство унутрашњих послова, а тим позивом активира се цео овај систем Закона. Министарство унутрашњих послова алармира центар за социјални рад, а самим тим и правосуђе. Насиље не треба праштати и одлагати, већ истог тренутка пријавити. Одлагањем се долази до нежељених последица тј. злочина којих сте сведоци у средствима јавног информисања, рекао је Матић.
Према подацима којима центар располаже насиље и различити облици насиља су заступљени у нашој заједници и редовно се пријављују центру за социјални рад. Од почетка 2017. године до краја августа било је 315 пријава насиља у породици. Од 1. јуна и ступања на снагу новог Закона о спречавању насиља у породици било је 181 пријава за насиље, од тога 70 за физичко и 111 за вербално, односно психичко насиље. Ови подаци показују да у центар за цоцијални рад редовно стижу пријаве за насиље. Ступањем на снагу новог Закона формирана је група за координацију и сарадњу на нивоу Града коју чине представници полицијске управе, тужилаштва и центра за социјални рад. Сваких 15 дана на тим састанцима се расправља о сваком конкретном случају насиља у породици, предузимају се одговарајуће мере и прави индивидуални план заштите у сваком конкретном случају. Од почетка јуна месеца према подацима центра за социјални рад изречене су хитне мере у 70 случајева, а оне подразумевају забрану даљег узнемиравања, забрану контактирања са жртвом, приласка на одређеној удаљености и меру исељења из стана, истакла је Верка Стојаковић, руководилац службе за одрасле Центра за социјални рад „Колубара“Ваљево.
Улога центра за социјални рад је у спречавању насиља у породици, а односи се на правне, психосоцијалне и друге подршке жртвама насиља, заправо на њеном оснаживању како би превазишла настало стање и последице од претрпљеног насиља, рекла је Верка Стојаковић.
У наставку трибине могла су се чути сведочења жена које су претрпеле насиље у породици.