Вести

Вучевић: Наставићемо да унапређујемо српско-јапанске односе

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је, после састанка са руководством и обиласка фабрике "Toyo Tires" у Инђији, да је циљ те компаније да доведе кључну производњу и продају за Европу у Србију, наводећи да ће им Влада Србије и све надлежне институције пружити подршку да реализују те планове.

"Toyo Tires" ће основати "Toyo Tires Sales and Marketing Europe" д.о.о. Инђија, као нови продајни и маркетиншки центар за европско тржиште.

"Неспорно је да им је Инђија центар за европске активности и у производном смислу, а надам се да ће ићи и у реализацију развојно-истраживачког центра, јер је то увек фабрика знања и могућност да млади инжењери, технолози могу да добију посао, знање и вештине", рекао је председник Вучевић.

Оценио је да су то добре вести за економију Србије, за запослене у овој компанији и општину Инђија.

"Влада Србије и све институције ће пружити пуну подршку компанији "Toyo Tires" да реализују планове, јер то значи више пара у буџету, раст БДП; они су велики извозници на европско и америчко тржиште. Видим да су заинтересовани како ће тећи разговори наше државе са новом администрацијом у Вашингтону по питању царињења наше робе", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић је подсетио да у фабрици тренутно ради око 700 запослених са трендом даљег раста што је, како је додао, сигуран приход и за буџет општине Инђија.

"Ова извозна компонента утиче на баланс увоза-извоза Републике Србије, на трговински биланс. Посебно ме охрабрује чињеница да се "Toyo Tires" фокусирао да капиталне инвестиције, доводе скупу, савремену опрему, која је аутоматизована, дигитализована", рекао је председник Вучевић.

Како је навео, ово је фабрика 21. века, коју не морамо да гледамо у каталогу у Јапану, већ је имамо у Инђији, у Србији.

"Чуваћемо и наставићемо да унапређујемо српско-јапанске односе. Чека нас отварање "EXPO" у Осаки, да видимо како су се Јапанци припремили за "EXPO". То је суштински увод у оно што нас чека у Београду 2027. године. Свакако ћемо моћи да добијемо добре савете", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић је рекао да, када дође јапанска фирма у земљу, да је то  најбоља позивница за компаније из других држава.

"Они су, уз Немце, најконзервативнији инвеститори, не долазе лако, пре свега траже сигурност и јасну регулативу и квалитетне запослене", рекао је председник Вучевић.

 

Нема разлога да школска година не буде настављена 20. јануара

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је да школе морају да раде, да је основно образовање обавезно и да нема разлога да школска година не буде настављена 20. јануара.

Председник Вучевић је апеловао на родитеље и професоре да не подлежу притиску одређених медија и друштвених мрежа да се врше неке анкете и да се кроз пленуме одлучује да ли ће бити другог полугодишта.

"Основно образовање је обавезно. И у основном и средњом образовању није дозвољено обустављање наставе и затварања школа. Чак и кад неко иде у штрајк, може да скраћује час до 30 минута", рекао је председник Вучевић.

Нагласио је да је са четири репрезентативна синдиката просвете договорено како да се закључе оцене из првог полугодишта које нису до сада закључене и да је продужен рок за закључивање оцена.

"И сви се сагласили, и репрезентативна четири синдиката и влада, да апсолутно нема ниједног разлога, никакве препреке да друго полугодиште не почне 20 јануара. И  око тога нема игре", рекао је председник Вучевић.

Поручио је свима да могу да подржавају и студенте који ће полагати испите и оне које ће блокирати факултете и да је све то у реду, али да деца морају да иду у школу.

"Измишљају се неки синдикати, измишљају се неки појединци, који сад тумаче да неће бити наставе. Знате ли шта то значи да неко противзаконито затвори школу? А ко ће то да надокнади касније? Да не кажем шта ћете радити са студентима, који су на буџету, а не могу да полажу испите, не стичу услов, или по Болоњи, не скупљају довољно бодова, па ће изгубити право на финансирање из буџета", навео је председник Вучевић.

Додао је да су неки себи дали за право да забране студентима да полажу испите и у другој згради, а да неки пензионисани професори прете студентима који полажу испите да ће им бити поништене дипломе, ако су полагали испите док је трајала блокада факултета.

Како је рекао, то нигде не постоји и, како он сматра, опозиција је спремна да уруши целу државу да би дошла на власт.

"Само да би они дошли на власт. По сваку цену. Зна се где се добија власт. Власт се добија одлуком грађана на изборима. Једино где можете да добијете власт су избори. Никако не можете добити на други начин. Неће бити никакве револуције, никакве насилне промене власти. Немојте да наседате на те приче", навео је председник Вучевић.

Како је рекао, опозиција је у небеса дизала синдикате у просвети, а када су постигли договор прогласили су их издајницима.

"Чега издајице, нико не зна. Људи су добили готово све оно што су тражили. И сад кажу, па то није довољно, није разговарано о враћању достојанства просвети. Па то је била кључна тема. Од те теме смо кренули у разговоре и с том темом завршили. И договорили шта даље да радимо, измену законских решења и о односу целог друштва према просвети", рекао је председник Вучевић.

Додао је да они који навијају да школе не раде и да деца не иду у школу урушавају достојанство просвете зато што хоће да учитељице, наставници, професори не предају деци и да деца не буду у школи.

"Мој апел је, немојте наседати на те притиске, на то спиновање. Слушајте државу у смислу да ће школе радити, да ће школска година бити настављена, да деца треба да наставе своје школовање, имају право на то, а имају и обавезу кад причамо о основној школи", закључио је председник Вучевић.

 

Кредити за станове за младе револуционарно решење

Председник Вучевић изјавио је да је да данашње усвајање Предлога закона о утврђивању гарантне шеме и субвенционисању дела камате као мера подршке младима у куповини прве стамбене непокретности револуционарно за нашу државу, јер ћемо први пут имати систематски решен један од највећих изазова за сваког човека, посебно младог, а то је стамбено питање.

Одговарајући на питања новинара, рекао је да држава преузима део обавеза младог човека код куповине прве некретнине, а тиче се висине камате, висине учешћа и других трошкова које често заборавимо, а утичу на свеукупну цену.

"Ово је један озбиљан пакет за државу у смислу финансијског издатка, али са друштвеног аспекта веома значи да млади људи од 20 до 35 година виде да ће моћи да купе стан у Србији много једноставније и лакше. Мислим да је то добра позивница и за наше младе људе који из различитих разлога одлазе у иностранство, да се врате у Србију, да могу да купе своју некретнину и у Србији", рекао је председник Вучевић.

Истакао је да се при изради закона водило рачуна и о висини примања, и о цени некретнине, да не буде да се фаворизују људи који имају екстремно високе плате или ексклузивне и скупе некретнине, него да то буде прилагођено просечним примањима младог човека.

"Посебно смо водили рачуна да смањимо обавезе по питању гаранција, да не би оптерећивали младе људе са додатним хипотекама, гаранцијама родитеља, него да то све сведемо на најмању могућу меру и да довољну гаранцију дајемо пословним банкама", рекао је председник Вучевић.

Изразио је уверење да ће се у реализацију овог пројекта кренути на пролеће.

 

Реконструкција Владе Србије биће свеобухватна, а не козметичка

Председник Вучевић изјавио је да ће најављена реконструкција Владе бити свеобухватна и да промене неће бити козметичке већ дубинске, као и да су претходна два и по месеца била добар тест за чланове владе и показатељ ко како ради и како се понаша.

"Када дође годину дана Владе, имаћемо добру слику ко је шта радио или како је радио и шта треба даље да радимо", рекао је председник Вучевић.

На питање о томе да је председник Републике Србије Александар Вучић најавио велику реконструкцију владе и да се могу очекивати нова имена у влади или одласци садашњих чланова, председник Вучевић је рекао да је више пута са председником Вучићем разговарао о влади и да је немали број пута био критикован за понашање или недовољан рад појединих министара.

"Причали смо о генералној организацији владе и ја сам у неком од интервјуа отворио питање о томе да ли треба размишљати о мањем кабинету, да ли да мењамо и Закон о влади и министарствима или је то питање које ће бити актуелно приликом избора нове владе, што се најчешће и дешава", рекао је председник Вучевић.

Навео је да ће реконструкција Владе бити свеобухватнија него што се мисли и да неће бити козметичка и да се неће односити само на министре, већ и на државне секретаре, помоћнике министара, директоре јавних предузећа, организација, институција. 

"Период иза нас је био турбулентан, претходно два, два и по месеца су добар показатељ и добар тест ко како ради и како понаша", рекао је председник Вучевић.

 

 

 

Извор: Танјуг