Вести

Вучевић: Предлог просветарима два повећања плате током 2025. године

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је након састанка са представницима синдиката у просвети да је предлог Владе да током 2025. године буду два повећања плата за пет одсто наставницима, у марту и октобру.

Председник Вучевић је након састанка који је трајао скоро три сата рекао да је Влада повећања предложила у договору са председником Републике Србије Александром Вучићем.

"Предлог Владе, у договору са председником, је да имамо у току ове године, 2025. два повећања плата за наставнике - мартовска плата да буде већа за пет одсто и октобарска за пет одсто", рекао је председник Вучевић.

Додао је да ће у јануару 2026. године и за просветне раднике бити повећање за седам одсто као и другима у јавном сектору.

Како је навео, са 11 одсто повећања у јануару 2025. године, два повећања у марту и октобру и повећањем у јануару 2026. године, наставницима ће бити повећане плате за 31 одсто за 13 месеци.

"Повећањима, од октобра бисмо дошли на ниво који је и у захтевима просветара, а то је да је почетна плата у просвети једнака просечној плати у Србији", рекао је председник Вучевић.

 

Очекујемо стратешки дијалог са САД, важно да боље чују нашу позицију око КиМ

Председник Вучевић изјавио је да Србија очекује да ће ући у стратешки дијалог са Сједињеним Америчким Државама (САД) и истакао да је за Србију важно да САД боље чују српску позицију око Аутономне покрајине Косово и Метохија.

"Много је области у којима ми очекујемо да приближимо ставове са Сједињеним Америчким Државама, пре свега да добијемо тај формат стратешког дијалога између две државе, а неспорно је да причамо о првој сили света и незамисливо је решавање кључних регионалних питања без учешћа Сједињених Америчких Држава.

За нас је веома важно да Сједињене Државе чују боље или гласније српску позицију око Косова и Метохије. Исто тако и што се тиче региона, пре свега говоримо о Босни и Херцеговини, односно о Републици Српској", рекао је председник Вучевић након састанка са представницима синдиката просвете, одговарајући на питање новинара које су кључне области у стратешком дијалогу Србије и САД.

Када су дијалог и сарадња у појединачним областима у питању, председник Вучевић је рекао да очекује да то буде у економији и енергетици, али, како је рекао, Србија би волела да има ближу сарадњу са САД и у области одбране.

"Ми смо били заинтересовани за одређене набавке из Сједињених Америчких Држава, што се тиче наоружања и војне опреме", рекао је председник Вучевић.

Додао је да Србија жели да у дијалогу са САД разговара о економији, енергетици, безбедности и сајбер безбедности, размени обавештајних података, контролисању миграција и миграторних кретања,  борбе против трговине људи и наркотика.

"Све су то области које су од обостраног интереса у билатералним односима Сједињених Држава и Србије. И верујем да ће то добити на посебном замаху и да ће добити на интензитету са доласком нове администрације у Вашингтону", закључио је председник Вучевић.

 

Озбиљан напредак у разговорима са представницима синдиката просвете

Председник Вучевић изјавио је, након разговора са представницима четири репрезентативна синдиката просвете, да је остварен озбиљан напредак у разговорима и да мисли да постоји померање у добром правцу.

"Не кажем да је постигнут договор. Није у овом тренутку, али мислим да имамо  померање у добром правцу, померање у смислу приближавања ставова и постизања компромиса. Компромисног решења мора бити, компромис је суштина социјалног и економског дијалога", истакао је председник Вучевић.

Навео је да ће сутра бити настављени разговори у Министарству финансија, посебно око колективног уговора.

"Да пробамо сутра да дефинишемо техничке ствари и очекујем да у току следеће недеље добијемо коначан одговор четири репрезентативна синдиката и да идемо, надам се, у реализацију истог", рекао је председник Вучевић.

Додао је да је Влада спремна да дефинише договор о коефицијентима, да синдикати, пре свега запослени имају гаранције.

"Спремни смо да до Савиндана, до прославе и обележавања националне школске славе Светог Саве, закључимо колективни уговор за наредни период, иако он истиче 5. марта ове године. Ми смо спремни да идемо и пре времена", истакао је председник Вучевић.

Додао је да је очекивање и захтев Владе да не буде више штрајкова и обустава наставе.

"Наравно, уз очекивање и захтев да не буде више никаквих штрајкова, обустава, да се деца врате на наставу и да се ствари у школама апсолутно нормализују, да наставници, професори и учитељи имају довољно времена да закључе оцене из првог полугодишта  и да се надокнаде часови који су пропуштени у другом полугодишту, тако да не трпе ђаци", рекао је председник Вучевић.

 

Нисам просветарима дао рок од 24 сата, дао сам конкретну понуду

Председник Вучевић демантовао је наводе појединих медија да је просветарима дао рок од 24 сата и нагласио да рока нема и да ће се разговори наставити, али је навео да им је дао конкретну понуду у договору са целом Владом и са председником Републике.

"Апсолутно не, апсолутно не. Уопште немамо рок, договорили смо се, немамо рок уопште", рекао је председник Вучевић на питање новинара да ли је тачно да је просветарима дао рок од 24 сата да му одговоре.

Председник Вучевић је рекао да су писања медија да је просветарима дао рок лажна и нагласио да би волео да га неко од оних који су били на састанку демантује пошто ће у том случају тражити да изађу заједно на конференцију.

"Апсолутно нема рока. Ми смо се договорили да седнемо почетком следеће недеље, или половином следеће недеље да наставимо, или да имамо коначан састанак, састанак где би требао да имамо све заокружено", рекао је председник Вучевић.

Нагласио је да већ сутра имају нови састанак по питању колективног уговора - просвета, финансије и његов кабинет.

"Не, нисам дао никакав рок, али сам дао конкретну понуду у договору са целом владом, са министарством финансија, просвете, у дневним комуникацијама с председником Републике. Март пет одсто, октобар пет пет одсто, јануар 2026. седам одсто, на то додајте 11 одсто од јануарске плате ове године, то је повећање од 31 одсто за просветне раднике", рекао је председник Вучевић и додао да  то значи да од октобарске плате за 12 месеци - то значи јануар, март и октобар 2025. године и јануар 2026. године - 11, пет, пет и седам одсто. 

Председник Вучевић је нагласио да се повећање плата кумулативно рачуна да не би неко просто сабирао.

"То је повећање од 31 одсто, од почетка следеће школске године, 2025/26. Значи од јесени, просвети радници ће имати са јесењим повећањем плате почетну плату у висини просечне зараде Републике Србије", нагласио је председник Вучевић и додао да је тиме испуњен њихов захтев.

Председник Вучевић је рекао да није могло раније, али да је то повећање нешто што је реално, што држава може да издржи, да не урушимо све друге области, да не потцени остале секторе у јавној управи, администрацији, здравству, одбрани, полицији, социјали, култури, све оне које чине јавни сектор.

"А кад причамо о просечној заради говоримо о просечној заради у коју улази приватни сектор, који далеко има већу зараду него јавни сектор, што је природно, јер ту улазе и приватне компаније, велике ИТ компаније, велике мултинационалне компаније које послују у нашој држави, тако да говоримо о просеку целе државе", нагласио је председник Вучевић.

 

Порука Конаковићу: Загрлите РС имаћете бољу БиХ, људи ће бити задовољнији

Председник Вучевић изјавио је да му је чудно то што неко попут министра спољних послова Босне и Херцеговине Елмедина Конаковића, који прича да жели да му држава јача и буде функционална, напада половину своје земље, истискује други ентитет и трећину државе проглашава геноцидном, и поручио му да загрли Републику Српску и да ће им се то вратити многоструко, да ће имати бољу Босну и Херцеговину и да ће то бити добро за сва три народа.

Председник Вучевић је то рекао новинарима у Београду, на питање да прокоментарише реакције из Сарајева и то што је Министарство спољних послова Босне и Херцеговине упутило протестну ноту Србији због учешћа највиших српских званичника у обележавању, како они кажу, неуставног дана Републике Српске и то што је између осталог и министар спољних послова, Елмедин Конаковић, поднео и сам захтев да 9. јануар буде проглашен за Дан жалости.

"Чудно ми је да то неко ради ко прича стално о Босни и Херцеговини као о својој држави, домовини, како год дефинише и да жели да Босна и Херцеговина буде функционална држава, да јача. Мени је невероватно да ви то говорите, а радите нешто сасвим супротно, јер половину ваше државе, односно други ентитет, истискујете и нападате све време и најмање трећину становништва ваше државе проглашавате да је геноцидно, да је са неким лошим наративом, да је оно што је за њих битан датум у ствари недозвољен датум, да не смеју да имају химну или заставу, славу", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић је Конаковићу поручио да то не ради.

"Хоћете да Босна и Херцеговина буде функционалнија држава? Мој другарски савет, комшијски савет људима из политичког Сарајева - загрлите Републику Српску - покажите поштовање према Републици Српској, вратиће вам се многоструко. Покажите једно поштовање према Републици Српској, која није плод милостиње него одбрамбених борби, ратова и рата српског народа у Босни и Херцеговини, као што и Бошњаци себе доживљавају да су уводили одбрамбени рат, тако морају да разумеју да Срби који живе вековима на простору Босне и Херцеговине виде свој рат као одбрамбени рат", рекао је председник Вучевић. 

Нагласио је да не жели да се икада враћамо у деведесете године или четрдесете, већ да причамо како да изградимо ауто-пут Београд - Сарајево, како да изградимо пругу Београд - Сарајево, како да завршимо ауто-пут ка Бањалуци или да повезујемо неке друге крајеве наше две државе.

Додао је да у Србији нико нема проблем да они из Сарајева дођу у Нови Пазар кад год желе да посете Сјеницу, друге делове Србије.

"Ми немамо никакав проблем са тим, а не могу да нам забране да посетимо наше рођаке, пријатеље, браћу и сестре, Републику Српску, јер је то нешто што је део европских вредности да можемо да идемо једни код других", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић је нагласио да сматра да управо у таквом региону треба да живимо, да причамо о економији.

"Пригрлите Републику Српску, имаћете бољу Босну и Херцеговину, функционалнију Босну и Херцеговину, људи ће бити задовољни. А да ви стално део Босне и Херцеговине проглашавате геноцидним, а причате да Босна и Херцеговина треба да јача као држава, па како да јача када ви део - пола своје државе проглашавате да је геноцидан, нема баш смисла", рекао је председник Вучевић.

Додао је да Конаковић ''свашта прича''.

"Али добро, он свашта прича, а мој му је савет, изговорите име Република Српска, покажете поштовање према Србима у Босни и Херцеговини, видећете, биће то много добро за сва три народа и два ентитета у Босни и Херцеговини", рекао је председник Вучевић.

 

  

Извор: Танјуг