Вучић: Србија је независна и суверена земља
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је, у Скопљу, где учествује на скупу "Западни Балкан и ЕУ", да би Србија прва средства из европског Плана за раст Западног Балкана могла да добије већ у мају или почетком јуна.
"Уколико ми будемо успели да до априла усвојимо и легислативу, што значи да би било важно да парламент изабере владу што се нас тиче најкасније, иако то није уставни оквир, до 15. марта и да пробамо до краја марта да изгласамо важне законе, да би у априлу могли они да донесу у Европи одређене одлуке, тако да би то прво распоређивање тог новца могло да буде већ у мају или почетком јуна", рекао је председник Вучић у изјави за медије.
Председник Вучић додао је да бисмо тако добили новац пре избора у ЕУ који су 9. јуна.
Председник Вучић навео је да је синоћ у Скопљу одржан састанак лидера земаља Отвореног Балкана.
"Имали смо сусрет са Џејмсом О'Брајаном, америчким представником за много шире него што је Западни Балкан, али за нас је важно да је и за нас задужен. Потом смо имали вечеру на којој су били сви, било је представника Албанаца из Северне Македоније, Али Ахмети, укупно четворо Албанаца, били су Ковачевски и Пендаровски као домаћини, О'Брајан и Копман и ми. Било је веома важно то што смо разговарали са Копманом и са О'Брајаном", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић нагласио је да је важно што смо истакли жељу да се формира заједничко регионално тржиште и да би то значило да се поштују оне четири слободе - слобода кретања робе, капитала, људи и услуга.
"Јер то ће подићи наше структуралне капацитете за даљи раст и развој у складу са планом који сам изнео пре два дана. И за нас је ово од великог значаја и сад ово што сам питао на крају Копмана и он је изнео на врло конкретан начин, иако сте некада сагласни, а некада нисте са Холанђанима око неких ствари, али је добро када чујете од њих на прецизан начин одговоре када је реч о роковима шта ми морамо да урадимо (за добијање средстава од ЕУ)", навео је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да Србија у овом тренутку има готово 4,5 милијарди евра на рачуну.
"Најликвиднији смо, ликвиднији смо од многих земаља Европске уније, које су чак и веће од нас и немамо потребу за излазак на финансијска тржишта, осим за роловер. Дакле, немамо потребе за новим задуживањем, нити било шта слично, а ниво нашег јавног дуга је веома контролисан на нивоу од 52 одсто БДП-а", нагласио је председник Вучић.
Од 1. марта би требало да ступи на снагу слободно тржиште рада Отвореног Балкана
Председник Вучић изјавио је да ће у Скопљу бити потписана два протокола који ће омогућити да од 1. марта ступи на снагу потпуно слободно тржиште рада земаља Отвореног Балкана.
"Имали смо неколико важних ствари, увек буде понеких непријатних детаља, али не желим о томе да говорим", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да ће данас у 14 сати бити потписана два протокола која су од изузетног значаја.
"И то смо месецима чекали, што значи да би од 1. марта коначно требало да ступи на снагу оно о чему смо говорили, а то је потпуно слободно тржиште рада у земљама Отвореног Балкана - Србији, Северној Македонији и Албанији. То је велика и важна вест и мислим да ће у многоме да допринесе стварању бољег пословног амбијента и за домаће и за стране компаније, превазилажењу проблема са недостајућом радном снагом и стварању тржишта радне снаге које више није од шест или седам милиона становника, већ ако додате и Албанију и Северну Македонију, приближавамо се на 11 милиона становника", рекао је председник Вучић.
И већ то довољно говори колико су то за нас значајне ствари, додао је председник Вучић.
"То ће ићи и овај протокол о идентификационим бројевима и верујем да тиме улазимо у нову фазу разговора како да олакшамо комуникацију и између грађана, али и између пословних људи, између компанија и у приватном сектору, али разуме се и у јавном сектору. И то је део свега онога што је неопходно да радимо у наредном периоду", рекао је председник Вучић.
Поново ћу доћи у Северну Македонију и присуствовати Светосавској академији
Председник Вучић изјавио је да ће за неколико дана поново доћи у Северну Македонију где ће, како је најавио, присуствовати Светосавској академији.
"Ја ћу у Северну Македонију поново да дођем за који дан. Биће одржана Светосавска академија на којој ћемо се представницима српског народа обратити председник Стево Пендаревски и ја. Бићемо гости на свечаној академији", најавио је председник Вучић.
Ово су били најчистији избори од кад постоји вишестраначки изборни систем
Председник Вучић рекао је да су избори одржани 17. децембра били најчистији и најпоштенији са најмање приговора и жалби од кад постоје вишестраначки избори у Србији.
"Видели смо извештај Савета Европе многе ствари које ви нисте ни једном желели да објавите, који су говорили и хвалили систематски приступ и понашање државе током самих избора и на сам изборни дан", рекао је председник Вучић одговарајући на питање новинара Н1 да ли ће прихватити међународну мисију која би испитивала неправилности на изборима.
"Нисам заинтересован да будем бебиситерка и бабица за политичаре који губе изборе по десети или петнаести пут, па им је потребно да се оправдају пред својим бирачима, зашто им се то догодило", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је спреман да разговара о унапређењу самог изборног процеса и свега другог.
"Али, немојте да унижавате своју земљу. Србија је независна и суверена земља", закључио је председник Вучић.
Морамо да се постарамо да стопа раста буде до 3,8 одсто
Морамо да се постарамо да стопа раста у Србији буде 3,6 одсто, 3,7 одсто или 3,8 одсто ове године и да се остваре пројекти о којима смо говорили, изјавио је председник Вучић.
Председник Вучић подсетио је да су представници Светске банке и данас поновили оно што је он чуо у Давосу, а то је да ће ова година бити најлошија за свет што се тиче стопе раста у последњих 30 година.
"Једна од две најлошије уз ковид и прошлу годину. За нас није била тако лоша. Ми имамо већу стопу раста, значајно већу стопу раста него што је европски просек. Али морамо да убрзамо раст и као што сам рекао пре два дана, наш циљ увек мора да буде четири одсто, али морамо да се постарамо и да пробамо да буде 3,6 или 3,7 или 3,8 одсто, да уложимо све што можемо, да бисмо тај раст остварили", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је и да је јако важно да регион буде повезан, да функционисање тзв. зелених трака на прелазима има највећи значај за Западни Балкан.
"Оно што је за нас важније, то су такозване зелене траке, зелене линије за наше камионе. Тако бисмо страховито смањили оперативне трошкове, уколико бисмо их имали са ЕУ. И на томе ћемо да радимо са Хрватском и Мађарском. То је оно што је за нас од суштинског значаја. Није, да ли ћемо моћи да добијемо 50 милиона, 100 милиона, то није новац за потцењивање, али за нас су много значајније ове структуралне ствари", рекао је председник Вучић.
Како је додао, реформе и промене значе много, "јер у том случају ми смо ти који можемо да зарађујемо свој новац и то много веће суме новца од оних које се овде помињу".
Надам се да ће Влада бити формирана до 15. марта
Председник Вучић рекао је да се нада да ће нова Влада Србије бити формирана до 15. марта, а да се конститутивна седница Скупштине Србије може очекивати од 1. фебруара.
"Што се владе тиче, ја се заиста надам да ће бити формирана до 15. марта. Што се Скупштине тиче, знате да је рок месец дана од како су проглашени резултати - 10. 11. или 12. је мислим последњи дан. Од 1. фебруара очекујте конститутивну седницу Скупштине Србије", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је то важно, јер Србија мора брзо да реагује и да донесе бројне законске одлуке, бројне законске норме везане за Експо као и за план раста који је изложен пре два дана.
"То је за нас од пресудног значаја. Сад је та трка између онога што морамо да урадимо да бисмо достигли тај раст, да бисмо могли да остваримо све оно о чему смо причали. Зато нам се жури. Већ за који дан постављамо шипове за сам Експо. Дакле, припремни радови су урађени, то се ради неких седам-осам месеци. Идемо за седам-осам дана када то буде спремно на постављање првих шипова и ту почиње да ниче Експо", истакао је председник Вучић.
Разговарао сам са О'Брајаном о најави укидања платног промета
Председник Вучић оценио је да је забрана продаје српске робе на Косову и Метохији, као и најава укидања платног промета Приштине са Србијом, хистерични напад на српски народ на Косову и Метохији и да је са помоћником државног секретара САД за европска и евроазијска питања Џејмсом О'Брајаном разговарао о томе.
Председник Вучић рекао је да ће са О'Брајаном наставити консултације о томе.
"Увек ћемо бити уз свој народ, трудићемо се, тражићемо и налазићемо одговоре", поручио је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да од 2021. године 10 важних договора и иницијатива није могло да буде усвојено у ЦЕФТА, захваљујући томе што једна чланица то блокира.
"Ајде погодите ко је то. Сви други сагласни, сви хоће, али оно што је важно што је рекао О'Брајан данас, а то је онај ко зауставља друге, у наредном периоду, уз врло стриктан и строг приступ, заустављаће у ствари себе. Тако да ја мислим да је то важна порука и надам се да ће се то променити", рекао је председник Вучић.
На питање новинара да ли ће отићи на Косово и Метохију, како је то најавио, председник Вучић одговорио је да он то жели, али да не значи да ће да га пусте.
"Ја сам увек слободан и спреман да разговарам са нашим народом на Косову и Метохији. За мене не постоји ништа важније од тога", рекао је председник Вучић.
Литијум је наше благо, наше бело злато
Председник Вучић изјавио је да о евентуалном ископавању литијума у Србији мисли да је то наше бело злато.
"О литијуму сам увек говорио исто, исто мислим и данас. То је бело злато, то је наше благо. Ако смо довољно глупи да будемо једини на свету који ћемо своје нафте и свога злата да се одрекнемо, па одлично. Немам никакав проблем са тим", рекао је председник Вучић.
Како је навео, претходна влада није имала снаге да издржи притиске, како је рекао, "разних паметњаковића које су плаћали Рокфелер и остали", не би ли се зауставио развој и напредак Србије.
"Ја желим успешну Србију, да Србија иде брже од других, да Србија расте брже од других, а они желе да зауставе раст и успех Србије. Ако ћете да ме казните због тога што ја желим успех Србији, што желим напредак Србије, па ја сам ово исто говорио и у кампањи, ниједног секунда се не одричући својих ставова", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да не може са сигурношћу да каже ко ће бити председник владе, а камоли више од тога.
"Што се мене тиче, сутра ујутро бисмо почели. Сутра ујутро. Али уз највишу могућу заштиту животне средине и уз заштиту грађана. Немци да нам одговарају за то. И да нам покажу на немачком примеру и немачке стандарде да уведу овде у Србији. Да разговарамо са народом, да обезбедимо огромне плате, велика примања за људе, велики успех Лознице, Мачве, Подриња", изјавио је председник Вучић.
Према његовој оцени, то не зависи од њега.
"А хоће ли бити или неће, на моју жалост, не зависи од мене. Да сам премијер и да сам кандидат за премијера, рекао бих вам - оног дана кад ме поставе, сутрадан ујутро", навео је председник Вучић.
Ризик од сиромаштва мањи у Србији него у неким земљама ЕУ
Председник Вучић изјавио је да је, према проценама Светске банке, стопа ризика од сиромаштва у Србији нижа него и у Италији и у многим другим земљама ЕУ.
Председник Вучић рекао је да ће Србија морати још много тога да уради, посебно за оне који имају најнижа примања и пензије, да би тај ризик сиромаштва даље смањивала за још петину у наредне три године.
"И много ентузијазма, много енергије имамо и зато је важно да све ове и политичке и ове регионалне проблеме решавамо у миру, да структурално реформишемо своју земљу колико год је то могуће", поручио је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да је са лидерима ЕУ разговарао и о плану Србија 2027 и да су странци упознати са свим његовим детаљима.
Као један од проблема који Србија треба да реши до уласка у ЕУ, председник Вучић навео је укидање субвенција инвеститорима.
"Већ су почели разговори и око тога. Само ћу вам рећи да је борба за све. Зато што је то суштина раста. Ако имате инвеститоре који дугорочно обезбеђују тржиште и који неће да вам оду после годину, две или три, него ће остати ту 10, 20 и 50 или 100 година, онда сте направили велики резултат и те паре вам се вишеструко враћају", закључио је председник Вучић.
Србија нема проблема са Албанијом, наша трговинска размена расте
Председник Вучић рекао је да Србија нема проблема у односима са Албанијом и да наша трговинска размена са том земљом расте.
"Све већи број наших људи иде у Албанију, али они извозе све више ствари које су без високе обраде, сировине, воће и поврће у нашу земљу, јер ми постајемо нешто богатији, а ми негде друго извозимо из земље са неким вишим степеном обраде. Нама је Албанија важна као партнер и биће све важнија у сваком случају, тако да ћемо са Албанијом имати добар однос", одговорио је председник Вучић на питање новинара да прокоментарише састанак са премијером Албаније Едијем Рамом.
Такође, упитан за коментар о обиму утицаја Америке на иницијативу Отворени Балкан, председник Вучић рекао је да сматра да они имају велики утицај на европску политику и да никада нико у Европи то није крио.
Председник Вучић осврнуо се и на све већи број радника из иностранства који траже посао у Србији и рекао да ће њих бити још више, јер да то значи да постајемо боље место за живот, на ком они траже "хлеб и будућност".
Председник Вучић навео је да је то добро по Србију, будући да на тржишту рада нема довољно физичких радника и додао да сматра да ће се њихов број повећавати како наш стандард буде растао.
"Зато што сви хоће да живе лепо, а да раде мање. Немамо довољно радника. У овом тренутку на Моравском коридору ради 3.100 радника. Од тога радника из Србије око 1.400, остали су радници из Турске, Индије, Бангладеша. Хоћемо ли да због тога одустанемо од градње ауто-пута? Не можемо", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је и лично приметио да у Београду ради све више странаца.
"Има један ресторан у Београду - "Геозавод". У њему је шефица сале исто Рускиња. Видим ја говори мало на овом, па на оном језику. Видим и други конобар није баш одмах укачио о чему му говорим када сам му се обратио. Исто је дошао из Русије, а четврти дошао из Украјине. Супер људи, добродошли су. Ми немамо довољно радника и хоћемо да функционишемо, хоћемо да растемо", рекао је председник Вучић и додао да ће нам, са друге стране, бити неопходно да имамо 10.000 младих из Србије, који ће бити волонтери на изложби "EXPO 2027".
Председник Вучић истакао је и да је мало оних који хоће да раде тежак посао у војсци и да ће због тога морати да се повећају плате војницима.
"Не постоји ниједна земља на Западу која нема проблем с војском. Америка, Енглеска, Немачка, која год хоћете. Нико неће да ризикује. То су мислили у бившој Југославији - имамо ЈНА, лепу плату, нека права, бесплатно се возимо, поштовани смо свуда, неће никад бити рата. И онда кад дође до тога да је могуће да избије нека криза, сваки пут око десет одсто људи напусти војску", рекао је председник Вучић.
Реците једну сферу друштвеног живота која је лошија сада него пре 10 година
Председник Вучић изјавио је да на оптужбе појединих представника опозиције да је земљу довео до амбиса може да одговори питањем - у којој сфери друштвеног живота је данас горе него пре десет година?
"Што се тиче амбиса до којег сам довео земљу, моје питање за све вас овде који радите за Шолака, народ, неког другог, државу, било кога јесте: "Реците ми само једну сферу друштвеног живота у којој имамо лошије резултате него пре десет година". Само једну. Нећу питати за сваку", изјавио је председник Вучић.
Како је навео, довољно је погледати ниво плата тада и ниво плата данас, као и то колико је изграђено болница, путева, пруга.
"Погледајте ниво бруто домаћег производа тада и данас. Данас је више него двоструко већи него пре само 11 година. А за само четири године верујемо да ће бити троструко већи него што је био. Сад нам долазе године великог раста. Нема фискалне консолидације. Надам се да неће бити ковида или неког новог рата. Долазе добра времена", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је и да је захвалан људима о којима нема увек најбоље мишљење, али који су најавили да ће да раде, граде и помогну, као приватни сектор.
"Знате добро какав однос имам с Мишковићем. Али, ако ти урадиш Сава центар, платиш огроман новац држави, урадиш и одржаваш, па ми постајемо поново отворени за конгресни туризам. Честитам", изјавио је председник Вучић.
Када је о медијима реч, председник Вучић рекао је да 2011. и 2012. године није било медија, како је рекао, тако слободних и храбрих као данас.
На коментар новинара да су поједини медији на кабловској телевизији, председник Вучић рекао је да су националну фреквенцију Пинку, Хепију, Првој и Б92 дали Драган Ђилас, Вук Јеремић, Борис Тадић и остали.
"Је ли то чињеница? Чињеница. А шта је вас брига? Кад вам чињенице не одговарају, тим горе по чињенице. Дакле, установили смо да смо у области медија много бољи јер имамо вас, преслободне, носиоце слободарске мисли, а све то нисмо имали", навео је председник Вучић.
Отворени Балкан иницијатива људи са Балкана, некима сметала, јер нису управљали
Председник Вучић рекао је да је Отворени Балкан иницијатива људи са Балкана који су сами сели за сто и договорили се, а да је та иницијатива некима сметала, јер нису могли њом да управљају.
"Некима је сметао Отворени Балкан, не због тога што није у формату 5 плус 1 - пет земаља и један ентитет. Мислим да им то није био кључни разлог. Мислим да је кључни разлог за неке којима је то сметало била чињеница да они нису управљали воланом Отвореног Балкана", рекао је председник Вучић одговарајући на питање новинара колико се иницијатива Отвореног Балкана судара са оним што се назива Берлински процес, с обзиром на то да неки у Бриселу нису били срећни ужим форматом.
Председник Вучић нагласио је да је Отворени Балкан била и остала иницијатива људи са Балкана.
"Сами смо сели и договорили се. Није нас неко поставио на сто и наредио нам како то треба да изгледа. Зато ми ту иницијативу волимо. Берлински процес је допринео одређеним стварима. Ми немамо ништа против Берлинског процеса. Увек ћемо да будемо у Берлинском процесу. Увек ћемо да саслушамо све што кажу, увек да решимо ствари", рекао је председник Вучић.
Када је у питању Отворени Балкан с друге стране, председник Вучић нагласио је да он решава веома важна питања попут тржишта радне снаге које ће сада бити регулисано са Албанијом и Северном Македонијом, али је питање колико ће времена бити потребно како би било регулисано и са другим земљама региона.
"То смо могли само кроз Отворени Балкан и срећан сам што смо то урадили", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић подсетио је и да је сада путовање грађана Србије до Грчке убрзано због употребе заједничког тага за електронску наплату путарине у Србији и Северној Македонији.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк