Вести

Вучић: Србија не жели да жртвује своје традиционалне вредности

Председник Србије Александар Вучић обратио се данас на другој пленарној сесији Самита о будућности у седишту Уједињених нација у Њујорку.

Поштовани учесници Самита, Ваше екселенције, даме и господо, веома сам срећан што присуствујем овом важном Самиту о будућности.  

Нећу вам одузимати време цитирањем јунака стрипа Алан Форд или говорећи да је боље да имамо мир и сарадњу, него рат и сукобе; да је боље да будемо здрави него болесни. Такође, не желим да понављам празне приче о поштовању норми међународног права, јер се међународно јавно право примењује само на мале и не баш јаке и једино у ситуацијама када нису нападнути од тих истих великих.  

Ипак, када је реч о најмоћнијим државама, невероватно је са колико лажи и лицемерја брутално газе право Уједињених нације, а више од свега мир. Мир је данас важнији од свега, али нико не види мир као значајну вредност.

Насупрот томе, сви велики, правдајући своје велике политике, говоре о праведном миру, што значи да би они требало да победе, а да би други требало не само да изгубе, него и да буду потпуно уништени. Сви актери, без изузетка, позваће се на норме међународног права које иду њима у прилог, а намерно ће заборављати шта су радили и шта и данас раде. На то ће их подсетити други велики, који ће, такође, да забораве сва та недела, али ће, ипак, да пронађу бескрајна кршења међународног права у случају првих.  

Србија подржава план генералног секретара Уједињених нација. Ми подржавамо Пакт за будућност, упркос томе што имамо замерке и што бисмо волели да видимо више компромиса за земље у развоју, као и то да велике западне земље боље разумеју потребе малих. Свих пет тематских целина је важно за нас:

Одрживи развој и финансирање развоја; Међународни мир и безбедност; Наука, технологија и иновације и дигитална сарадња; Млади и будуће генерације и Трансформисање глобалног управљања, али о каквом финансирању развоја, положају младих и одрживом развоју можемо да говоримо када имамо велике регионалне сукобе у свету и тензије у које су укључене скоро све највеће светске силе.

Када је реч и примедбама, Србија подржава захтев Групе 77 земаља у развоју, уз које је и Народна Република Кина, те сматрамо да би финансирање проблема климатских промена требало да буде одвојено питање, а не део финансирања развоја.

Верујемо да ће Сједињене Америчке Државе и Европска унија имати више разумевања у реформама постојеће финансијске архитектуре. Такође, верујемо да су примедбе Русије и Бразила, у којима су питања климе и климатских промена више повезана са безбедношћу, него са развојем, озбиљне и да заслужују пажњу.  

Поред тога, Србија сматра да је веома важно да се пронађе равнотежа између западног становишта о владавини права са једне стране и захтева бројних земаља са друге стране, када је реч о породичним и традиционалним вредностима.

Људска права су једно, а њихова злоупотреба и претеривање воде до уништења традиционалних конзервативних друштава, што многе земље широм света не могу да прихвате, нарочито када је реч о породичним вредностима, које баштини и Република Србија.

Србија је на свом европском путу. За разлику од многих, Србија поштује норме међународног јавног права. Истовремено, Србија је модерна земља, али није спремна да жртвује сопствене традиционалне вредности и одупираће се спољним покушајима које такозвани "Wоке" покрет намеће као највишу могућу вредност и као стање које, наводно, морамо да достигнемо у будућности. 

Много вам хвала, закључио је председник Вучић.

 

Извор: Новости/Танјуг